Rahvarohketes kohtades hakkab halb 06.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kui viibin kuskil rahvarohkes kohas näiteks poes või linnaliinis, kaubanduskeskustesse on üldse võimatu minna. Uksest sisse astun siis valdab kohe selline imelik tunne (mida on raske kirjeldada, nagu hirm) ja sellele järgneb mõte, et äkki hakkab mul paha ja siis hakkabki paha...süda hakkab kiiremine lööma, enesetunne läheb halvaks ja värin tuleb sisse, et kohe kukun kokku. Koolis ka ei saa käia. Poes isegi kannatab vahepeal olla, et nagu see asi on üle läinud aga järgmine päev lähen uuesti poodi, siis jälle selline kokkukukkumistunne.
Ei tea, mis teha, palun abi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Foobseid ärevushäireid on tänapäeval palju. Ärevuse tugevus on laia skaalaga ja võib olla ebamugavusest nö minestamise-hirmu tundeni ja rohkemgi veel. Inimene teab, mida karta ja kardabki neid situatsioone juba ette. Sageli on kaaslaseks või eellaseks depressioon, stress, üleväsimus jm pingeseisundid.
Käesolev kaebus viitab agorafoobilisele häirele.
1) Psühhiaatri abi - sealt AD (antidepressant) ja vajadusel ka midagi muud - sümptomaatilist.
2) nn "karastamine" - end antud olukorraga harjutades (teades, et kehaliselt ju ära ei minesta, ära ei sure, lihtsalt on väga-väga paha olla):
a) karastamine konkreetse olukorraga, teadlikult nagu talisuplejagi harjutab end külma veega so vastava olukorraga, ennast ületades (järk-järgult) ja sellest siis rõõmu tundes;
b) vastava olukorra-situatsiooni ettekujutlemine, mõttes enda treenimine, kujutluses antud olukorras olemine ja sealjuures rõõmsameelne olla;
c) üldine organismi tugevdamine (sport ja psühho-regulatsioon), sest tugevam-treenitum organism ei minesta, talub ebamugavusi kergemini.
vt. varasemaid.
Kannatlikkust ja harjutamist (nagu talisuplejagi harjutab järjekindlalt), tabletiga talisuplejaks ei saa, ainult tabletiga ka ärevushäirest vabanemine on nö pooliku tulemusega, ebakindel oma olemuselt.
Parimat soovides ja head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet