Suhtekriis 04.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mureks on täiesti mõistmatu olukord... olime endisega koos üle 2,5 a, kuid siis järsult suhted muutusid nii halvaks, et me ei saanud omavahel üldse läbi, suurimaks põhjuseks oli mu buliimia, millest küll vabanesin raske tööga. Elame hetkel lahus, kuid siiski on soov asju parandada. Vahel eks käib külas ja harva vestleme, kuid alati jõuab jutt samadele vanadele halbadele teemadele. Mäletan haigusaega (mida põdesin u 10 a), olin siis tõeline närvipundar ja pidasin end alaväärseks. Tean, et see kõik häiris teda. Samal ajal kui sisuliselt olin üksinduses, toetasin oma endist igas asjas, ainsatki positiivset sõna vastu saamata (nt nimetas mind haigeks värdjaks, manipulaatoriks jne). Olin talle esimene ja saan aru, et selline mõistmatus, äratõukamine ja põgenemine tuleb kogemusetusest. Tegemist on väga ratsionaalse inimesega. Kui hakkasime koos elama, oli ta lahke ja hea, ütles et tema on perekonna pea ja hoolitseb minu eest (ise ma tol hetkel ei töötanud).. Aina rohkem hakkas ta vihjama rahale ja selle tähtsusele, nentis kordades, et kodu eest hoolitsemine kõige sinna juurde kuuluvaga ei ole midagi väärt. peaksin raha sisse tooma. Mida rohkem tema ego kasvatasin ja enda peal tallata lasin, seda vabamat ta end tundis, ütlemaks lauseid, mis iga kord mu südame purustasid, ka mu süvenev töötuseaeg pani mind end veel kehvemini tundma ja buliimia süvenes. Asi läks nii hulluks, et sain hakkama väga vale teoga. Õnneks see raputas mind piisavalt, et otsekohe abi otsida. Olin haiglaravil kuu aega ja peale seda võttis täieliku tervenemiseni mitu kuud... isegi hästi, kui arvestada asja raskust, mind ajendas tunne päästa suhe ja enda elu. Nüüdseks, kui haigusest prii, ei suuda endine suhtuda minusse siiani kui normaalsesse inimesse. Kõike minu poolt öeldut võtab absoluutselt vana harjumuse põhjal... isegi kui tegemist üdini positiivsete küsimuste v lausetega. Aga hea on see, et otsustasin abi otsida paariteraapia individuaalvariandist. Endisele see mõte meeldis iseenesest. Tegelikult kirjutasin, et nõu küsida, mida saaksin ise ära teha selleks, et inimene ise mõistaks oma väära suhtumist ja põhjendamatut eelarvamustevoogu. Soovin aidata tal jõuda arusaamiseni, et ei ole olemas ühte süüdlaspoolt, vaid on olemas 2 ja võrdselt vastutavat poolt... St kuidas saaksin mina teda selles aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Otsida ei tule mitte nn süüpoolt, leida tuleb lahendusi.
2. Enda väärikuselatt tuleb õigele kõrgusele panna, eneseuhkus ning enesehinnang olgu norm-tasemel või veidi ülegi.
3. Paarisuhe on Suhe, mitte ühe või siis teise omand, turumajanduslik vahekord. Ühisosa hoiab koos.
4. Kas kännu-käbisid e järglaste probleemile olete mõelnud - see on oluline ühendaja - normaalse psühholoogiaga inimesele (kui loodus-tervis midagi ei keela või sotsiaalselt mingi riiv hetkel ees ei ole).
5. Tervise tugevdamine ja rõõmus meel, optimism. Mida raskem probleem lahendada, seda optimistlikum inimene peab olema, seda aktiivsemalt ta suudab tegutseda. Optimism nakatab ennast ja see meeldib teistelegi, see loob aktiivselt suhtele ühisosa.
6. Veelkod - eneseuhkus!
7. Suhtekorraldaja ei pane teie suhteid kokku või lahku, selle vastuse saate ikka enda südamest ja praktilisest koos/lahuselust.

Tervislikus kehas on sex appeal´i ja "tõmbemagnetit" kõige paremas mõttes - küllaga. Tervemas kehas ka parim enesehinnang.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet