Ärrituvus 17.12.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleemiks on juba pikemat aega kõrgenenud ärritavus. Vihastan või hakkan nutma lihtsate asjade peale, lisaks olen üleliia armukade. Olen alati olnud selline, et püüan asju enda kontrolli all hoida, aga nüüd on see juba hakanud suhtele mõjuma. Ärevus väljendub ka esinedes, enne esinemisi on mul alati ebamugavustunne kõhus ja esinemise ajal hääl väriseb, mis esinemise kvaliteeti kindlasti alla tõmbab.

Lisaks on mul pidev unisus. V.a kui olen tugevalt ärritunud, siis ei saa mõtteid mujale ja ei suuda magada. Mind painavad aeg-ajalt peavalud (tavaliselt ühel pool pead ja teravad, vahel ka pulseerivad ja hajutatult).
Samuti on langenud mu libiido. Ja viimastel nädalatel tõusnud ka söögiisu ning tekkinud kerged keskendumisraskused.
Vahepeal esines periood, kus kõike kartsin. Kartsin pimedas tänaval käia, majja siseneda jne... ometi tegin neid asju, lihtsalt kardan üleliia. Foobiat ei ole.

Võtan ka beebipille, kuid probleemid algasid aasta-poolteist pärast beebipillide võtmise algust.
Ei tea kui oluline teave see on, aga vahel esineb mul ka imelikke "tõmblusi", mitte tihti, aga selline kerge kontrollimatu tõmblus, mis on alati ühe kaupa. Kui minu põlve refleksi kontrollida, on see samuti elavnenud (taaskord ei tea, kas oluline).

Ma saan oma probleemidega elatud, aga see halvendab mu elukvaliteeti, mu suhteid ja produktiivsust ka kõrgkoolis.

Kuhu peaksin pöörduma ja mida saaksin ise ette võtta?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. ärritavus. Vihastan või hakkan nutma lihtsate asjade peale.
#Organismis (psüühikas) tekivad pinged selleks, et tegutseda, et midagi muuta. kui neid potentsiaale ei realiseerita, siis tekivad emotsionaalsed, psüühilised, somaatilised ja sotsiaalsed ebamugavused-häired.
Tegutsemine: a) põhjuste vähendamise suunal; b) pingetest vabanemise eesmärgil.
2. ...lisaks olen üleliia armukade.
# Suhe on ühisosa leidmine suhtlejate vahel, suhtlemine. Suhe ei ole omand, ka kapitaliühiskonnas mitte. Mitte Minu, aga Meie on õige "noodivõti" igapäevaelus toimimiseks.
3. Ärevus väljendub ka esinedes,
# Esinemise eel peabki väike rambipalavik olema. Kui teema ette valmistatud, esinemiskava olemas ja esinemine Rõõmu pakub endale, siis saab seda ka auditooriumile pakkuda. Anda saab seda, mis endal olemas!
4. painavad aeg-ajalt peavalud (tavaliselt ühel pool pead ja teravad, vahel ka pulseerivad ja hajutatult).
# Silmade kontroll, vererõhu normaliseerimine, kehaine aktiivsus, õige puhkerežiim.
Kindlasti ortostaatilised harjutused, neist lihtsaim - minu Palve-Meditatsiooni esimene samm. (vastab pingeist, korrigeerib aju verevarustust).
5. on langenud mu libiido
# Kui Meie töötab, siis normaliseerub ka see valdkond.

Andmine on suur Rõõm.
Neitsist sündinu andis korraga tuhandetele pulmalistele leiba ja veini.
Mina pakun aastatega tuhandetele seda, mida minul anda on.
Pakkuge Teie oma lähedastele seda, mida Teil hingesopist rõõmsalt võtta on, andmiseks võtta on.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet