Mida teha kui ema on lapsest saati mind halvasti kohelnud? 21.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma olen 17aastane, õpin kutsekas ja tunnen ühikas ennast paremini kui kodus. Mu ema hakkas mind peale isa äraminekut peksma ja süüdistama mind kõiges. Kui ema ja isa läksid lahku, siis süüdistas ta mind selles, et mina olen süüdi nende lahkuminekus.Ta on mind peksnud vaibaklopperiga, sest mul oli paar kahte e-koolis.Ta peksis mind koerarihmaga, kui ma tegin vennaga nalja ja võtsime poemunad ja tegime kanu järgi. Ta süüdistas mind alati kõiges ja peksis vähemalt kord nädalas ja vahest isegi rohkem. Ma läksin noorena mitu korda kooli silm sinine ja valetasin alati, et vend lõi mind autoga, kuigi tglt ema peksis mind kodus. Suht tihti ta peksis mul nina veriseks. Ta lõi mind grillvardaga ja kui ta oli selle juba kõveraks peksnud, siis ta peksis sellega edasi ja tekitas mulle paremale käele armi ja siis kui ta tegi seda, oli mul mitu päeva käsi haige ja oli valus liigutada seda, pidin varjama pusavarrukatega seda armi kogu aeg. Koerarihma asjast teab mu tädi ja vanavanemad, sest nad nägid, milliseid verevalumeid ja kärnasid oli see koerarihma kett hiljem põhjustanud. Nüüd kui ma olen saanud kodust eemale, siis käsib mul hinded korras hoida ja ma teengi seda, vahel juhtub mõni kaks olema või on raske nädal koolis ja tekib neid mitu, siis tulevad temalt halvad kirjad ja ma ei suuda keskenduda. Mul on raske olla ja kui ta hakkab mind jälle sõimama. Kevadel tekkis minu ellu tüdruk. Ta on rahustanud mind, aidanud mind ja alati toetanud. Enne temaga kohtumist, kui oli mul emaga tüli, tahtsin ma mitu korda teha enesetappu, kuna ma ei suutnud enam. Alati kui ma koju läksin, pidin ma midagi tegema ja ei lastud mul puhata, alati paneb ta mind kodus koristama ja muid töid tegema ja suht tihti saan ma sõimata, kui ma midagi valesti teen.Minu noorem vend on ka kannatanud selle all ja ma ei suutnud seda vaadata pealt ja see oligi üks põhjustest, miks ma kodust ära tulin. Ma ei suuda olla kuidagi enam ja mu närvid oma laes ja lihtsalt on tekkinud soov kogu aeg ära joosta. Ma võtsin ennast üleeelmisel nv kokku ja kirjutasin talle kõik fb-sse ära. Isa toetab mind ja on mulle abiks. Tüdruku vanemad ka võtavad alati mind vastu, kui ma sinna lähen. Eelmisel nv käisin kodus ja rääkisin emaga asjad selgeks, ta ütles mulle, et see libu enam siia maja ei tule, ma tahtsin kohemaid ära pinna ja ma nutsin. Ma ei tea, mida teha, mida ma peaksin edasi tegema?? Kas ma peaksin ennast nüüd täielikult kokku võtma ja rääkima isaga, et ehk saan tema abiga võtta oma kodukohast leibkonnapaberid välja ja viia tüdruku kodukohasse ümber. Ma saadan mõned kirjad mida ta on mulle saatnud :

kle su hinded on ületanud juba igasuguse piiri. FÜÜSIKA 2 ja sulle anti selle parandamiseks aega. MA PANEN SU MÕNUGA VIGALASSE ... OLEN ANDNUD SULLE HINNETE PARANDAMISEKS JUBA KÜLLALT AEGA AGA NÜÜD HELISTAN HOMME VIGALASSE ... JA MÕNUGA LÄHED SINNA MUL SAVI MILLISED HINDED SUL SEAL ON. STIPPI SA EI SA SELLISTE HINNETEGA JA KOOLIS EI OLE SUL MIDAGI TEHA, KUI RAHA EI OLE. PALJU, PALJU ÕNNE SULLE KALLIS POJA. ISE KEERASID SITA KOKKU. NÜÜD SÖÖ MÕNUGA .....

jutt oli ei [htegi 2 ja 0. Oled k[ll juba villast pannud. Kui tahad ringi liikuda oleks pidanud sellele varem m]tlema, et hinded peavad korras olema. Peale selle sa ei ole saanud stippi ja milleks on sul veel h'bematust veel selliste hinnetega kuskile minna. Halloooo ]pi ja te mis tahad. Aga momendil ei l'he sa kuskile, kui need hinded su hinnete lehelt kadunud ei ole. [tlesin sulle ja kuidagi ei m]ju, ehk m]jub n[[d. Mina oma otsusest ei tagane ja kui sa koju ei tule /hinded parandamata/ annan su kadumisest politseisse teada. Valik on sinu.

Ma loodan, et te oskate mulle tõesti nõu anda. Ema on hetkel 40aastane ja elab uue mehega kes on väga tore. Ja lisaks on meil kodus väike laps, keda ema juba minu ja mu tüdruku silme all väntsutas ja tiris kõrvast ja kui mina ütlesin, et mida sa teed, vastas tema mulle, et ole vait.

Palun, andke mulle head nõu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Räägi oma probleemist isale ja vt. mida tema soovitab.
2) Mina võtaksin selle õppimise käsile puht sportlikul eesmärgil - kuu-kahe möödudes on sul hinded head ja veel kuu-kaks - veelgi paremad. Sul tekib v.hea enesetunne ja usk endasse kerkib vägevalt ja siis oled ka ema soovid rahuldanud.
Head teadmised kuluvad ju ka edaspidises kutsetöös hästi ära.
3) Korralik puhke ja õpirežiim, kindlasti tee minu Palve esimest sammu - rahuned ja paraneb aju verevarustus, paraneb õppimise potentsiaal, suudad paremini õppida.
4) Neiuga sõprus - see on juba südame asi. Teda ei pea sa ju veel koju ema silmade ette tooma.

Tegutse, mees!
Võta asja sportlikult! Regulaarne rõõmsameelne treening parandab tulemusi. Regulaarne rõõmsameelne õppimine annab paremaid tulemusi.

Sa suudad!
Jüri O.-M. Ennet