Terror 20.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere Doktor.

Mul on suur mure oma õe pärast ja ei tea kuhu pöörduda et teda aidata. Ta elab juba mitu aastat mehea koos, kes on alkohoolik, kuid see polegi peamine probleem. Viimase poole aastaga kaotas õde töö, kuna mees suutis ta selleni viia, et varastama hakkas. Mees ei luba tal oma perega suhelda, võttis arvutist interneti ära, et ta ei saaks mitte kui kellegagi suhelda. Õde ei julge isegi enam mulle midagi rääkida. See mees helistab nii mulle kui pereliikmetele, et me ei tohi enam helistada mu õele ega midagi. Valetab mu õele, et me käsime neil meie korterist välja kolida, kuid tegelikult see nii ei ole. Ta on mu õe viinud sellele, et ta tõesti ei julgegi enam abi vastu võtta. Ta on kogu aeg närviline, kui temaga üritame suhelda. Ma ei tea enam, mida teha, tahan et mu õde saaks oma normaalse elu tagasi, kuid me teame, et kui nad lahku lähevad, siis terrorid jätkuvad, kuna mitu korda on olnud nii, et see mees on ähvardanud, et põletab korteri maha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Elab mehega koos, kes on alkohoolik
# Alkoholismile viitavad ka järgmised tunnused: vägivald, vale, varastamne jne.
Alkoholism on krooniline psüühikahaigus ja ta on ka ühiskonnas olevatele probleemidele
(alkohol on riigile hea sissetulekuallikas ja alkohoolik ei ole ühiskonnakorra muutusi nõudev tegelane - laseb ülemustel alamaid rahumeeli ekspluateerida - juba sakste viinköökide perioodist alates, juba "vene kombe kohaselt" aegadest alates)
pseudo-lahendus.
Alkohoolik vajab ravi, aga psühhiaatriakliinikud selle probleemiga eriti tegeleda ei soovi ja erakliiikud on rahaliselt väga kallid.
Aga ikkagi proovida - alustada perearstist, et "varjatult" probleemile läheneda.
Ühiskonna alkohopoliitika muutmine - see on juba omaette teema.

2. Kaotas õde töö, kuna mees suutis ta selleni viia, et varastama hakkas.
# Töötuse probleem - sotsiaalne e ühiskonna probleem. Tabletid siin ei aita. Eesti piirides vaadata või siis mujalt - selleks peab aga eriala olema ja keel suus ja tervis korras ning viinaviga ei või küljes olla.

3. Mees ei luba tal oma perega suhelda, võttis arvutist interneti ära, et ta ei saaks mitte kui kellegagi suhelda. Valetab mu õele. Kui nad lahku lähevad, siis terror jätkub
# Ametlik lahutus ja siis sekkub vägivallasuhetesse juba politsei ja seadusandlus.

Koostöö: perearst, psühhiaater, elukohajärgne sotsiaaltöötaja, naiste ahistamise vastu võitlemise organisatsioon, suguselts.
Tegutseda resoluutselt ja sihipäraselt. Kannatlikkust mitte kaotada.
Juhiseid anda kerge, neid ellu rakendada aga raske.
Võitlusvaimu mitte kaotada. Ilma võitluseta ei juhtu siin Ilmamaal midagi. Mitte midagi ei tooda hõbekandikul ette, kandikud ja kandikupealsed tuleb kätte võidelda. Võitlus - ennast muuta, ühiskonnaelu korrigeerida - see kaksainsus ja ei midagi muud.
Ja siis tuleb võitlusperioodide vahele ka väikesed rahuperioodid, hingerahugi perioodid.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet