Tervislikud eluviisid (järg varasemale küsimusele) 09.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervislikud eluviisid on muidugi tähtsad ---ilma selleta pole midagi ilusat, ei usaldust, ega armastust, aga vallalistel on ka oma õigused, et teineteist üldse leida, ülemeelik olla jne. Te ei saa ju seda ära keelata?

Kahjuks ei osata olla õnnelik ja tantsida ilma alkohilita... Mina olen selleks võimeline, kas olen sellepärast laps? Paistab, et lahendust ei ole? Kõik käib tunde järgi. Aga minu tunded ei tähenda mitte midagi?? Mind ei usaldata! Arvatakse, et ma valin kellegi kalkari, tean seda küll!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teema on muidugi mitmekihiline-keeruline-isikupärane.
Aga siiski: Tunded-Mõistus-Elukogemus - need kolm annavad antud olukorrale parima lahenduse.

Ja veel on oluline, et Isiksuse äreng käib S. Kierkegaardiõpetuse järgi läbi kolme arengustaadiumi: ühiskondlik (teiste arvamus on põhiline), individuaalne (enda isiklik seisukoht on primaarne), Ideaalne (Kierkegaardi järgi - religioosne).

Minu seisukoht - see on nagu kolme õielehega lilleke - kõik kolm ja samaaegselt ja vastavalt oludele on siis aktsent ühel või teisel või kolmandal "õielehekesel", aga kolm-tervik (Ühiskondlik-Individuaalne-Ideaalne) jääb.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet