Enesehinnang ning hirm "hulluks" minna 01.10.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist,
olen juba mitmeid aastaid olnud teiste poolt väga mõjutatav ning alati tunne nagu ma poleks millekski hea, ei välimus ega iseloom.. alati jääb puudu midagi ning ma olen kogu aeg väga muutuv. Kellega käitun ühte moodi, kellega teistmoodi... vajutan end täpselt sellisele foonile, et neile meeldiks (neile meeldida). Hetkel tundubki, et elangi nagu teiste jaoks (mu välimusel pole midagi vist hullu häda, aga mulle ei meeldi enda juures mitte ükski asi, või pigem mul on tunne, et teistele ei meeldi). Ma olen üritanud sellest lahti saada, kuid ei tule välja. Samuti olen tihti liiga ärrituv, ning kui tuleb konfliktne olukord, hakkab süda peksma ja isegi käed värisema vihast(mõnikord ka nutmine). Mõnel hetkel aga mõtlen, et miks üldse elada vaja on ja tihti kui sõidan bussiga, kujutan ette kuidas vastutulev auto sõidab otsa ja ma kujutan seda liigagi hästi vist ette. Arvan, et see pole normaalne. Tahaksin olla mina ise, endaga rahul ja kõikide inimestega samasugune, samuti olla rahulikum ja negatiivsed mõtted võiksid ka kaduda. Enda elu kohe palju raskem. Vahepeal oligi tunne, et ehk hakkan üldse "hulluks minema", sest ma lihtsalt mõtlen nii paljust, kõige üle... Kuidas oleks võimalik, end sellisest situatsioonist päästa, pole vist kuigi normaalne? Perekonnas pole kellelgi diagnoositud mingit psüühilist haigust, kuid on näha, et väga paljudel perekonnaliikmetel on soodumus niiöelda "hullusele", kardan üle kõige, et üks hetk ma lihtsalt pole enam see sama peast...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isisksuse areng käibki sellist rada (S. Kierkegaardi järgi): ühiskondlik arvamus domineerib, püüd selle järgi end voolida; enese Mina ja iseloomu järgi elada, olla; suure Absoluudi eeskujul end kujundada.
Minu seisukoht - see on nagu kolme lehega lillekene (Ühiskondlik, Individuaalne, Absoluudi järgi joondumine) ja kõik need on olulised, kõiki neid jõudumööda arvestada.

Kehalise tegevuse kaudu hakkab edenema enesusk - sellest siis alustadagi. Siis tulevad psühhoregulatsiooniga seonduvad võtted.

Psühhiaatri jutule, saad enda olukorrale selgust, saad juhiseid, saad rahulikumaks.

Inimene saab ise palju ära teha,
Jüri O.-M. Ennet