Jumal ja armastus? 14.09.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Arvan, et 12-aastastel, lamerindsetel tüdrukutel on Jumal ja nad teavad ka, mis on armastus, pärast enam ei teata. Abielurahval oleks nagu oma Jumal ja vallalistel oma. Kui perre sünnib laps, siis on jälle Jumal platsis, hakatakse lapsi kasvatama, jälle sama mustri järgi. Pensionipõlves tuleb Jumal tagasi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene areneb ja arenemise käigus on olulised ideaalid.
Algus on selline, et ideaalid on endast väljaspool: Ema-Isa, sõbrad, kool...ühiskond annab ideaali ja ühiskondlik arvamus on väga oluline.
Inimese küpsus annab julguse ideaali otsida ja leida endast, oma mõtlemist-tegemist väärtus-hinnanguliselt esiplaanile seada. Olla ISE.
On veel ka jumalik (filosoofiline, maailmavaateline, jne) ideaal-majakas, mille suunas purjetada või siis millele toetuda.
S. Kierkegaardil olid need sellises järjekorras (mis ka suuresti õige - tekke- ja arenguloolilselt), aga mida mina soovitan rakendada kolmainsusena - nagu kolme lehega lillekene: arvestada neid kõiki kolme, ainult nende osakaal on eri asjade-olude korral erinev.

Inimene vajab Kestvat Kindlustunnet ja seda võib saada religioonist (irratsionaalne), aga seda võib-peab pakkuma ju ühiskond, ühtekuuluvustunne, filosoofiline maailmavaade, pere, usk enda võimetesse ja tegudesse. Kestvat Kindlustunnet vajame siin säraküünlana muutuvas maailmas.
Hingerahu!
Jüri O.-M. Ennet