Ei oska oma emotsioone tihti kontrollida ning tunnen pidevat ärevust 01.08.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, ma ei tea kelle poole peaksin pöörduma. Mul on raske kontrollida oma emotsioone eriti viimasel ajal kuid ka varasemalt. Näiteks muutun väga kergesti armukadedaks, kuigi põhjust ei ole. Olen väga kahtlustav väga imelika asjade suhtes, näiteks arvan, et must räägitakse seljataga halvasti või sõbranna tahab mürgitada. Saan aru, et mul pole põhjust olla mures selliste asjade pärast, aga tunne jääb ikkagi. Lisaks olen kogu aeg ärev, isegi kui ei ole konkreetset muret.
Mul on vist ka halb enesehinnang, sest tihti taban end mõttelt, et ju ma siis polnudki seda väärt. Lisaks ma ei suuda olla õnnelik pikalt, kui minuga midagi head juhtub. Olen ikka õnnelik, aga siis hakkan mõtlema, et ei tea, millal midagi halba jälle juhtub.
Muidugi on ka päevi, nädalaid, kui kõik on hästi, kuid ma sooviksin, et ma ei oleks nii ärev ega ütleks oma poisile mõttetu tüli käigus iga nädalavahetus midagi, mida tunni pärast kahetsen.
Kelle juurde ma peaksin pöörduma, kas psühholoogi või psühhiaatri või siis psühhoanalüütiku vms? Ja mis minuga annaks teha, ma ravimeid ei tahaks eriti võtta.

Tervitades,

25 a Naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Liigsete pingete (eriti sisepingete) korral tulevad mitmed mõtlemishäired esile. Millised ja millisel määral - koos psühhiaatriga saab selle paika panna.

Mõtlemise ja enesehinnangu "pendeldamist" esineb noortel sageli, aga kui nad häirivad (ennast või lähedased seda märkavad), siis on psühhiaatrist abi asjaolude selgitamisel ja lahendite leidmisel.
Lahendid on olemas!

Ravimite vajaduse või mitte-vajaduse otsustate koos psühhiaatriga.

Tervisliku eluviisi nii kehaline kui ka vaimne külg on v. oluline: korralik puhkus, õige-tervislik elurežiim, mõõdukas kehaline tegutsemine, psühhoaktiivsete ainete vältimine (alko-narko), kerged psühho-regulatsiooni harjutused, jne.

Koostöös psühhiaatriga saate mõttemaailma korda!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet