Töö ja suhe 27.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Seoses töö vahetamisega ja sellega, et mulle tuli korraga 4 erinevat pakkumist on mul pea täiesti sassi ja süümepiinad, kuna pidin ühe koha ära ütlema, kus algselt olin lubanud minna. Hetkel on küll lõplik valik tehtud, kuid segadus ja süümepiinad on ikka, mõtlen kogu aeg, et kas ikka tegin õige valiku ja kirun, et vedasin ühte firmat alt, kes juba olid arvestanud minuga jne. Ma ei ole ükskõikne inimene, mulle lähevad teised väga ( liigagi) korda ja ei soovi kunagi kellelegi halba vms. Ühesõnaga, Teile võib tunduda, et mis ma hädaldan, kui 4 pakkumist, aga minu jaoks on selline olukord väga keeruline ja raske otsustada, tahaks nagu kõigi meele järgi olla ja ei soovi, et keegi solvuks.
Teine teema on suhtega, mis kestnud ca 2a. Viimasel ajal käitub mees kuidagi teistmoodi ehk siis joob palju, käib tihti sõbra pool, purjus peaga süüdistab mind ja räägib mõnikord nõmedusi, ei taha minuga koos midagi teha, käitub ükskõikselt jne. Varasemalt pole sellist asja olnud. Minu arvates algas asi sellest, kui ma ei tahtnud temaga alati kaasa minna, sinna kus ta läks. Kahtlustasin ka kõrvalsuhet, kuid ta ise väidab, et pole midagi. Kindlasti olen ma suhtes vigu teinud st valesti käitunud, kuid tema on ka. Petmisi vms pole minu teada olnud, st mina pole petnud ja loodetavasti tema ka pole. Varem tegime hästi palju kõike koos. Viimasel ajal tihedad vaidlused. Mees pole rahul ka oma tööga, mis tal hetkel on. Kas ja kuidas taastada olukorda? On ka hetki, kui kõik ok ja suudame koos nunnutada vms. Leian, et me kumbki pole näinud oma vanemate nn tervet suhet ja seetõttu ongi võib olla nii, et alles õpime, kuidas suhtes olla vms, kuigi mul on olnud ka varasemaid suhteid, noormehel mitte eriti. Imelikul kombel olen ma natuke armukade- piirav selles suhtes, varasemates suhetes ma pole olnud ja elukaaslane oli alguses ka hästi armukade jne, kuid nüüd ükskõikne. Mida teha? Minu soov on kogu aeg midagi koos teha, et läbi selle oleks kõik jälle endine, aga mees leiab kogu aeg muud tegevust ja nii on see võimatu. Kas asi võib olla meie mõlema käitumises või ainult minus või ainult mehes või alkoholiga liialdamises? Või hoopis selles, et olime siiani väga palju kogu aeg koos ja kui varem soovisin mina hingamisruumi ja oma asjadega tegeleda, siis nüüd oleks nagu vastupidine olukord.
Olen Teile väga tänulik, kui leiate aega vastamiseks! Tänud!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. ...kirun, et vedasin ühte firmat alt..
# Otsustamatus e psühhasteenia on kordi hullem. Otsustasite, siis asi on õigesti tehtud. Tubli. Teistele firmadele tuleb aga lühidalt, selgelt, kindlas kõneviisis tänu öelda ning eitav vastus edastada - käesolevalt. Selline ongi elu.

2) Viimasel ajal käitub mees kuidagi teistmoodi ehk siis joob palju...
# Napsu võib võtta vaid siis, kui
a) elus midagi suurt juba korda on saadetud,
b) lapsed saadud ja suureks kasvatatud,
c) kõik korras on,
d) Paul Ariste lisas siia veel - linimene on pensioniikka jõudnud...
Kõik korras on - see on põhiline. Mureprobleemid ja lahendamata küsimused vajavad kainet mõistust.

Alkoholismi üheks tunnuseks on see, et puudub kriitika, puudub haiguskriitika: "Mul probleemi ei ole." See on jutt ja see ei maksa.
NB! Ole viis-kuus kuud ilma õllevahuta, siis tule rääkima!

3) Mees pole rahul ka oma tööga...
# Eestimaal võimalusi hulgi ja naabermaadki heast tegijast ära ei ütle. Näita oma võimeid, Väljavalitu!

Vt. soovitusi minu raamatust "Väljavalitu" - leitud mõtted tuleb ellu viia. Kes elutarkusi ellu ei rakenda, see on n.ö. Õpetatud Jobu.

Sõbralikult jõuate õnnerajale ja kaugele-kõrgele - vastavalt seatud sihtidele.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet