Mäluhäired ja emotsionaalne tasakaalutus 19.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures 68.a ema pärast, kes on pensionär. Tal on viimasel poolaastal tekkinud lühiajalise mälu häired ning emotsionaalsed pursked, mida varem pole nagu märganud. Ta ei mäleta asju, mida on viimasel ajal teinud või mida olen talle rääkinud. Tähelepanuvõime on langenud ja ka õpivõime on suhteliselt nullilähedane. Ta on kogu elu peale kuidagi kibestunud ja kõik on tema arvates halvasti, väga negatiivse ellusuhtumisega. Viimasel ajal on nagu mingi imelik süüdistamise komme ka tulnud. Et tema on kõiges alati süüdi ja teised kõik on maailmatargad. Väikestest asjadest korraldab tülisid. Vahel on selliseid südamerütmihäireid, kus on ka kutsutud kiirabi ja siis on selgunud, et vererõhk kõrge, muidu nagu süda korras. Vererõhk on natuke liiga kõrge ja kolesterooli tase oli ka natuke üle normi. Muidu liigub, toimetab majapidamises, hoolitseb kodulooma eest, käib väljas jalutamas, poest süüa ostmas, mõne sõbranna juures külas, loeb internetist ajalehti, räägib skypes. Mingeid mäluharjutusi (ristsõnad, mängud) teha ei soovi. Kas Te oskate sellise kirjelduse põhjal arvata, milles asi ja mida võiks ette võtta? Kas on võimalik selline miniinsult, mida kompuuteruuring ei pruugi tuvastada ja selle tõttu tekkinud ka mäluhäired?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tegemist kahe probleemiga ja need on eakamatel inimestel küllaltki sagedased:
a) mäluprobleemid, mis seotud algava (kulgeva) dementsusega ja
b) mõttehäiretega, mis ei vasta reaalsele olukorrale (alusetu süüdistamine jms).

Mälu on (kuulsa mäluteadlase Endel Tulvingu järgi) mitmekihiline:
1. protseduuriline e kehaline mälu,
2. semantiline e faktimälu,
3. episoodiline e elukogemus ja
4. praiming ("mälusahvrisse" panemise ja sealt võtmise-meenutamise olulisus, taastundmine jms. Siit kergitaksin esile protseduurilise e kehalise aspekti.

Terves kehas terve vaim (psüühika) - seda me kõik teame, teadsid ka Esivanemad.

Minu sõjahüüd mäluhäirete vastu võitlemisel on - Terves Kehas Terve(m) Mälu!

Katkine "mälu-anum" nirisebki tühjaks ja me ei jõua sedavõrd kiiresti-edukalt uut tarkusenektarit peale õppida. Välja niriseb eelkõige värskem-uuem mälunektar, hiljem ka varasem - ikka-ikka rohkem nooruspõlve-lapsepõlve suunas.

Seega - alustada tuleb (jätkata tuleb) kehaliste harjutustega, sest need edendavad aju verevarustust ja parandavad võimaluste piires "mälu-anumate" (neid ju vähemalt neli suhteliselt iseseisvat ja süsteemselt ka ühendatud anumat) lekkimist.

Mälu ja MÄLUmine on ka omavahel keeruliselt seotud (alates seedimisest, kolesteroolist, organismi nö organismi-aju lubjastumisest ja lõpetades toitumise ajal toimuvast mõtlemisest.

Siit praktiline järeldus - mäluda 2-3 korda praegusest enam ja selle ajal ka mõelda, et mida positiivset-psüühilist (ka mälulist) me sellest toidust MÄLUmisega saada soovime ja saame.

Probleemistik küllaltki komplitseeritud ja vajalik on koostöö psühhiaatriga. Ka teatud arstirohud vajalikud.
Rohud ja harjutused - siit see tulemus.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet