SSRI-d, seksuaalelu ja dopamiin 15.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr. Ennet

Olen päris mitu ravikuuri läbi teinud estsitalopraamiga, hiljuti hakkasin aga kasutama sertraliini. Estsitalopraamiga esines mul kaks tugevat kõrvalmõju: uneprobleemid ja võimetus jõuda orgasmini. Otsustasin nüüd proovida aga sertraliini, toimib ideaalselt, molekulide erinevuse tõttu tõenäoliselt pole mingisuguseid uneprobleeme, kuid ikkagi on probleem seksuaaleluga. Probleem on just selles, et naisega vahekorras olla, ei suuda ejakuleeruda, jõuan nii lähedale, aga siiis toimub midagi peas ja ei ole võimeline lõpuni jõudma. Masturbeerides, mida iga mees aeg-ajalt teeb, ei ole mingeid probleeme. Kindlasti mainin ära ka, et kui ei ole ravimite peal olnud - mõnekuulise pausi teinud -, siis ei ole mingeid probleeme ka naistega armurõõme jagades. Kas on võimalik kuidagi seda kõrvalmõju mingit moodi kõrvaldada? Olen täielikult kursis, et see on üks SSRI-de kõrvalmõju, kuid rohtu ei taha kindlasti vahetada, sertraliini kasutamine kaalub üle probleemid, mis mind vaevasid, kui see probleem, mis on tekkinud sertraliini kasutamisega.

Teine küsimus on mul dopamiini kohta, kuidas SSRI-d mõjutavad dopamiini? Tunnen, et ehk on võib-olla pisut raskem kontsentreeruda eespool nimetatud SSRI-sid võttes, võib-olla ehk kerge motivatsiooni puudus vaevab samuti töö osas. Ehk kas SSRI-d tõmbavad dopamiini alla?

Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sertraliin mõjutab organismi tegevust serotoniini kaudu. Umbes 90% kogu inimkeha serotoniini hulgast paikneb enterokromafiini rakkudes soolestikus, kus ta mõjutab soolesisu liikumist. Maks ja aju tegelevad ka serotoniini ainevahetusega.

Siit praktiline järeldus - kõhukoopa elundite mõjutamime (kõhulihaste trenn, joogade nauli /kõhu sisse-välja-sisse "loksutamine", hüplemine, minu Palve-Meditatsiooni füüsiline pool (ringutus-sirutus ja lõõgastav painutus, jälle lähteasend jne) mõjutavad kõhukoopa, maksa, ja aju verevarustust ja tegevust. Teen ka ise neid harjutusi regulaarselt.

Dopamiin mõjutab organismi tegevust üle sümpaatilise närvisüsteemi. Kui vähe dopamiini - passiivsus, kui liigselt - siis isegi psühhootilised häired, vajalik on normaalne dopamiini tase. Stressi puhul vajame "maandamist" kehaliste harjutuste ja psühhoregulatsiooni kaudu.

Kõik regulatsioonid on olulised nagu orelil oreliviled. Teatud olukordades on erinevate "vilede" osakaal-kasutamine erinev.

NB Kui depressioon, ärevushäired ja stress on kõrvaldatud (rohud ja HARJUTUSED), siis normaliseerub täielikult ka seksuaalfunktsioon.

Seksuaalsus - väikevaagna elundite verevarustuse edendamine on siin ka suureks abiliseks (vähem istuda või istumise vahele harjutusi teha, jooga naulid, minu Palve-Meditatsioon, hüplemine, jooksmine jne.).

Väikevaagna elundite ergutamist (istumise katkestamist) on vaja teha iga 45...60 minuti järgselt.

Liigselt Istuv Eluviis (kodus, tööl, autos, külas jne on seksuaalse kidumise ja kehalise mandumise (psüühikast rääkimata) üheks kaasaja suurimaks Muremäeks meie eluraja õnneteel.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet