SSRI-d, seksuaalelu ja dopamiin 15.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr. Ennet

Olen päris mitu ravikuuri läbi teinud estsitalopraamiga, hiljuti hakkasin aga kasutama sertraliini. Estsitalopraamiga esines mul kaks tugevat kõrvalmõju: uneprobleemid ja võimetus jõuda orgasmini. Otsustasin nüüd proovida aga sertraliini, toimib ideaalselt, molekulide erinevuse tõttu tõenäoliselt pole mingisuguseid uneprobleeme, kuid ikkagi on probleem seksuaaleluga. Probleem on just selles, et naisega vahekorras olla, ei suuda ejakuleeruda, jõuan nii lähedale, aga siiis toimub midagi peas ja ei ole võimeline lõpuni jõudma. Masturbeerides, mida iga mees aeg-ajalt teeb, ei ole mingeid probleeme. Kindlasti mainin ära ka, et kui ei ole ravimite peal olnud - mõnekuulise pausi teinud -, siis ei ole mingeid probleeme ka naistega armurõõme jagades. Kas on võimalik kuidagi seda kõrvalmõju mingit moodi kõrvaldada? Olen täielikult kursis, et see on üks SSRI-de kõrvalmõju, kuid rohtu ei taha kindlasti vahetada, sertraliini kasutamine kaalub üle probleemid, mis mind vaevasid, kui see probleem, mis on tekkinud sertraliini kasutamisega.

Teine küsimus on mul dopamiini kohta, kuidas SSRI-d mõjutavad dopamiini? Tunnen, et ehk on võib-olla pisut raskem kontsentreeruda eespool nimetatud SSRI-sid võttes, võib-olla ehk kerge motivatsiooni puudus vaevab samuti töö osas. Ehk kas SSRI-d tõmbavad dopamiini alla?

Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sertraliin mõjutab organismi tegevust serotoniini kaudu. Umbes 90% kogu inimkeha serotoniini hulgast paikneb enterokromafiini rakkudes soolestikus, kus ta mõjutab soolesisu liikumist. Maks ja aju tegelevad ka serotoniini ainevahetusega.

Siit praktiline järeldus - kõhukoopa elundite mõjutamime (kõhulihaste trenn, joogade nauli /kõhu sisse-välja-sisse "loksutamine", hüplemine, minu Palve-Meditatsiooni füüsiline pool (ringutus-sirutus ja lõõgastav painutus, jälle lähteasend jne) mõjutavad kõhukoopa, maksa, ja aju verevarustust ja tegevust. Teen ka ise neid harjutusi regulaarselt.

Dopamiin mõjutab organismi tegevust üle sümpaatilise närvisüsteemi. Kui vähe dopamiini - passiivsus, kui liigselt - siis isegi psühhootilised häired, vajalik on normaalne dopamiini tase. Stressi puhul vajame "maandamist" kehaliste harjutuste ja psühhoregulatsiooni kaudu.

Kõik regulatsioonid on olulised nagu orelil oreliviled. Teatud olukordades on erinevate "vilede" osakaal-kasutamine erinev.

NB Kui depressioon, ärevushäired ja stress on kõrvaldatud (rohud ja HARJUTUSED), siis normaliseerub täielikult ka seksuaalfunktsioon.

Seksuaalsus - väikevaagna elundite verevarustuse edendamine on siin ka suureks abiliseks (vähem istuda või istumise vahele harjutusi teha, jooga naulid, minu Palve-Meditatsioon, hüplemine, jooksmine jne.).

Väikevaagna elundite ergutamist (istumise katkestamist) on vaja teha iga 45...60 minuti järgselt.

Liigselt Istuv Eluviis (kodus, tööl, autos, külas jne on seksuaalse kidumise ja kehalise mandumise (psüühikast rääkimata) üheks kaasaja suurimaks Muremäeks meie eluraja õnneteel.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Antidepressandite mõjuaine

Tere

Millised müügilolevad antidepressandid on MAOI ja SSRI toimetega ravimid? Kas Te palun saaksite need nimetada?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mao inhibiitorid olid olulised antidepressantide kasutuselevõtmise algetapil. Kõrvaltoimed ja uute põlvkondade AD-d tulid peale, seda SSRI-d. meile pakuvad. Ravi las määrab ikkagi raviarst, .
AD ...

Loe edasi

Kartus..?!

Tervist, olen siis 21 aa noormees, probleem millepärast siia põõrdusin muutub juba talumatuks. Nimelt ma pole kunagi olnud suhtes ega vahekorras, vanust siis 21 ja 110 % hetero. Mõtlesin et saan üle aga ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

a) Ühelt poolt tegemist sotsiaalse ärevusega - vt ärevushäirete soovitusi ja need on üheks abiliseks.
Pöördu psühhiaatri poole, et asjaolusid täpsustada.
b) On ka spetsialistid - seksuoloogid ...

Loe edasi

Antidepressantide lõpetamine

Olen võtnud 2 aastat sertraliini depressiooni raviks. Alustasin 75mg-ga, poole aastaga kadus mul depressioon. Aasta tagasi läksin üle 50mg peale, sel suvel 25mg peale. Nüüd veebruaris lõpetasin ravimi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

AD võtmine - 1. samm, AD ja harjutused koos /minu Palve-Meditatsiooni esimene samm/ - 2. samm. Selle käigus saab kujundada tingitud refleksi e tingituse.
Harjutused ilma AD-d võtmata - 3. samm. ...

Loe edasi

Antidepressantide kõrvaltoimed

Saan depressioonivastast ravi. Olen võtnud 11 päeva antidepressante. Need on SSRI-d, toimeainega sertraliin. Esimestel päevadel haigutasin väga palju, nüüd vähem. Aga neljandal päeval tekkis mul pearinglus, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Arstirohtu (ka AD) võttes peab inimesel tervis paremaks minema. Kui on ebameeldivusi, siis tuleb proovida ka ravimannuse muutmisega olukorda parandada.
Kui see ka ei aita, siis vaja rohtu vahetada. ...

Loe edasi

Antidepressandid ja suitsetamine

Lugupeetud dr. Ennet

Mind huvitab Teie arvamus fenomeni kohta, mis on kestnud juba viimased neli aastat. Nimelt viimased neli suve olen tarvitanud kaht erinevat SSRI-d - sertraliin ja estsitalopraam ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressiooni korral on inimese sisemised regulatsioonid veidi segamini, seda ka nikotiiniretseptorite tegemistes. Arvan, et sellest on tingitud ka see suitsuga "tõmblemine".

Kehalise ja ...

Loe edasi

Zoloft narkootikum???

Tere.
Lugesin hiljuti internetist, et kokaiin on dopamiini tagasihaarde inhibiitor. Zoloft on aga serotoniini tagasihaarde inhibiitor (nagu infolehelt lugeda võib). Kas sellest võib järeldada, et ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Närviotstelt kantakse informatsiooni üle ainetega (dopamiin, serotoniin, adrenaliin, noradrenaliin, jne.) ja ka elektriliselt samaaegselt. Üleliigne (hetkel) haaratakse tagasi. Teatud juhtudel seda tagasihaaret ...

Loe edasi

skisofreenia ja pärilikkus

Mind vaevab tõsine mure - nimelt põeb minu mehe (27 a) ema skisofreeniat. Olen lugenud ja kuulnud, et see haigus on pärilik. Ehkki mehel endal pole avaldunud küll ühtegi psüühikahäiret, on minu mureks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skisofreenia r i s k vanem-laps haigestumise töenäosuseks on kuni 9% nn no rmaalne risk rahva haigestumisel on 0,8 %.Ca 12 a tagasi teadlased "ootasid" seose olevat 5.kromosoomi teatud osaga,aga tänase ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: