Surinad jäsemetes - ärevushäire? 12.06.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kas emotsionaalsed probleemid või stress võivad põhjustada füüsilisi valusid (nt seletamatu surin käes ja jalas, millele arst diagnoosi ei leia)? (Kas see võib olla ärevushäirest vmt? Pole seda muk küll diagnoositud, kuid arstil käies kõik muud haigused põhimõtteliselt välistati.)
Kas ja mida siis selle ärevushäire puhul teha saab?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on nii vaimne-psüühiline kui ka somaatiline (kehaline) pool ja need on vastastikku tihedas koostöös.

Terves kehas terve vaim! - seega saab end keha tugevdamise kaudu ka vaimselt-psüühiliselt paremaks, enesekindlamaks, targemaks muuta.

On ka psühho-somaatiline mõjuside - psüühilised pinged-mured jne soodustavad ka kehalisi häireid (alates peavalus kuni varvaste värina-valuni - vererõhust ja seedimishäiretest rääkimata. Ja rõõmsameelsus, optimism, enesekindlus, töörõõm jne suurendab ka füüsilist töövõimet, kehalist tervist.

Järeldus - kasutada nii psüühilist (pingete maandamine, eneseregulatsioon, Mona-Linda naeratus jne) kui ka kehalist (kehaline aktiivsus, treening jne) komponenti.

Ärevushäire puhul ongi "mureaurukatel" pinges ja vajab üleliigse "auru" väljutamist nii arstirohu abil, kui ka harjutusi kasutades.

Head harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet