Mehe vaimne seisund 02.06.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma abikaasa pärast. Oleme temaga pea 10 aastat koos olnud. Ta on 29aastane.
Mingi aja tagant on tal selline asi, et minu meelest ta läheks justkui peast segi. Eelkõige ta elab minu peal sellist erilist käitumist välja. Ta muutub tundetuks, hoolimatuks ja kohati lausa julmaks. Teeb meelega haiget sõnadega, lahkub päevadeks kodust, ei taha suhelda, tahab lahku minna ja nüüd viimane kord ütles ka, et ei armasta mind enam. Ta lülitab mu lausa oma elust välja ja kui üritan läheneda või nö ühendust võtta, võin väga haiget saada. Silmis on tal selline tühi pilk. Ta oleks nagu täiesti teine inimene, kes elab oma masendunud maailmas. Samas telekat vaadates naerab ja teiste inimestega on ka sõbralik. Ja öösel on tal uni ka hea. Samas kurdab pidevalt, et on väsinud.
Muidu saame hästi läbi ja on ikka armastav ja mõistlik inimene. Kui tal see periood on, siis pole seda meest minu jaoks olemas.
See periood hakkab tavaliselt vaikselt, päevad enne seda on kuidagi närvilisem ja võib nähvata, kuniks mingi päev ta mingi asja peale(tavaliselt täiesti tühine asi) plahvatab ja ongi mu kõrval võõras ja lausa kurjust täis inimene, kes minu vastu midagi head ei tunne. Kohati tundub, et lausa vihkab mind. Ja tavaliselt vist on olnud nädal-paar korraga ja mitu korda aastas ikka. Ning siis hakkab vaikselt viha ja tundetus lahtuma ning lõpuks palub vabandust ja ütleb, et ta ei tea, miks ta seda kõike tegi. Mina andestan ja elame edasi.
Ma ei suuda juba mõnda aega temaga end kindlalt tunda, aga nii tahaks. Ja ei tea ka, kuidas temaga sellel ajal suhelda.
Aga usun, et see kõik on närvidest, tihti on ta töö ja raha pärast ka stressis.
Vähemalt tean seda, et kunagi ei võetud teda ka sõjaväkke närvide pärast, arvati midagi taolist, et võib enesevalitsuse kaotamise tõttu relvaga ohtlik olla vms.
Sai kunagi mingit ravimit, mis tal olemise väga veidraks tegi ning selle ta lõpetas.
Aga üldiselt ei taha ta spetsialisti jutule minemisest kuuldagi. Ühelt poolt ka selle pärast, et enamus ravimeid vist selliseid, mida autot juhtides tarbida ei tohi, aga tal autoga töö just, millest ta ei loobu.
Lihtsalt nii raske on temaga sel ajal ja see hakkab mu enda närvidele juba tõsiselt. Pidevalt elan selles hirmus, et millal ta jälle teiseks muutub.
Täna algas tal jälle see aeg ning mille vallandas täiesti absurdne olukord.

Millega võiks tegu olla (see ei saa ju normaalne olla)? Ja kas mingit abi üldse olemas on? Ma ei teagi mida edasi teha, aga nii raske on selliselt edasi elada.

Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Suhte probleemid on kahepoolsed ja teoreetiliselt-praktiliselt on võimalik, et kirglik kooselu on muutunud ühe partneri poolselt kiretuks.
2) Kui probleemid tööl ja elukorralduses, siis tekivad teadvustamata pinged ja neid "maandatakse" koduste ringis (sotsiaalse elukorralduse muutmiseks julgus ja jõud puuduvad).
3) Alkohoolikud (ka sala-alkohoolikud) muutuvad reeglipäraselt vägivaldseks. Kas on alko-probleeme?
4) Nagu kehalisi häireid on sadu, nii ka psüühilisi. Psüühilise häire (haiguse) peale on ka vaja mõelda.

Seega - psühhiaatri jutule kidlasti. Head rohud olemas.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet