Hirmsad unenäod iga päev 29.05.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Ma pole selline noor, kes vaataks huviga õudukaid. Ei, ma ei tee seda, ma vaatan neid väga harva, aastas vast 2-3 korda, aga ikkagi ma näen unes jubedusi. Sellel nädalal nägin ma ohtralt hirmsaid unenägusid.
Ma nägin, kuidas mu oma sõber mind kirvega taga ajas. Mina põgenesin nii kuis sain.
Nägin veel, kuidas mind laeva pealt on ära tahtud röövida ning ära tappa.
Veel nägin, kuidas inimesed olid ühes suures ruumis ning põranda alt hakkasid tulema hinged, kes pugesid elusate inimeste sisse. Need elusad inimesed muutusid mõneks minutiks, küll nad oksendasid ja räuskasid ja laamendasid, tahtsid inimesi tappa ja muud sellist.
Viimase une ajal ma ärkasin nuttes lihtsalt ülesse. Ma nägin, kuidas üks mees (olen ka seda meest varem unes näinud) ajas mind taga. Ta hääl oli moondatud, nagu filmides pahadel tegelastel tavaliselt kombeks on, kui peavad helistama, et näiteks saada lunaraha. Igatahes, see mees oli minu akna all, ta hakkas sõpru ja mu vanemaid pantvangi võtma. Mu isa nö oli pantvangis ja nad tulid akna alla, kui ma ennast näole ei anna, siis mu isaga juhtub midagi. Ma muidugi andsin end näole, mu isa vabastati, aga mind haarati kaasa ja murti nö käelabad katki.
Peale seda ärkasin ma lihtsalt nuttes ülesse ja jäin kolmeks tunniks ärkvele. Ma olin šokis ja ei julgenud kuhugi liikuda.
Neid unenägusi on veel, aga hetkel ei tule rohkem meelde. Need kõik unenäod ilmusid sellel nädalal välja. Iga päev on mul uus hirmus uni, mida teha ? Alguses ma naersin nende üle, aga nüüd ma olen lausa hirmul...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Päevased teadvustatud ning teadvustamata pinged-probleemid kanduvad meie unenägudesse. Seega - põhjused on päevastes tegemistes, tagajärjed aga öös.
Mida teha?
1) Päevases probleemid lahendada ja otsustused otsustada. Otsustamatus "tapab" nii päeval ja ka öösel.
2) Eesmärgid paika panna ja nende suunal minemisest rõõmu tunda, raskuste ületamisest eriti suurt rõõmu tunda.
3) Õppida pingetest vabanema (kehaline aktiivsus, oskus puhata, psühhoregulatsioon, minu Palve-Meditatsioon jne.).
4) Unehügieen, vajadusel ka kerged und soodustavad raviteed.
Lahenda päevaprobleemid ja uni saab kaunikene!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet