Kuidas vabaneda kinnisideest? 27.04.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Juhtus nii, et minust sai "stalker" ühe internetituttava suhtes. Mul ei ole elus olnud seni ühtegi lähisuhet. Juhuslikult ühes suhtlusportaalis hakkas mulle kirjutama mees, kes mulle kirjade põhjal meeldima hakkas. Kui kokku saime, meeldis ta mulle jätkuvalt ja kuna ta peale kohtumist ei öelnud, et mina talle ei sobi ja suhtlesime edasi, siis arvasin, et mina meeldin ka temale. Ta keeldus mulle ütlemast oma nime ja üldse enda kohta infot ei andnud, küll aga soovis internetis edasi suhelda. Kõige kirjeldamine läheks siin üpris pikaks, aga mul tekkis tema suhtes mingi kinnisideeline armumine. Otsisin internetist tema kohta kõikvõimalikku infot, jälgisin teda suhtlusportaalides. Ta ei öelnud ka otse, et ei soovi minuga suhtlust, kohtusime veel paaril korral. Samas ei soovinud ta ka suhet edasi arendada, vaid ikka ainult netis suhelda. Kogu lugu viis mind sügavasse masendusse, kirjutasin talle vihaseid ja süüdistavaid kirju, millele ta ei vastanud.

Kogu selline segasevõitu suhtlus kestis umbes aasta. Sain hiljuti juhuslikult teada, et ma ei olnud talle kohe algusest peale eriti meeldinud ja ta on oma tuttavatele rääkinud, et ma olen psühhopaadist jälitaja, kellest lahtisaamiseks tal tuli väga palju vaeva näha.

Selle teadasaamine oli minu jaoks kohutav šokk. Mina olin armunud ja kuigi teadsin, et tema tunded pole sügavad, siis arvasin, et ehk ma talle ikkagi natuke meeldin. Kui mõtlema hakata, siis käitusin tõesti nagu jälitaja ehk "stalker" (tema kohta internetist info otsimine, pidev kirjutamine, vaheldumisi sõbralikud ja vihased kirjad, siiski füüsiliselt nö reaalelus ma tal kannul ei käinud).

Ma igatsen pidevalt ta järele, see kinnisidee ei lähe üle. Olen küll kustutanud kogu meie omavahelise kirjavahetuse, fotod, ära visanud esemed, mis ta mulle kinkis, kuid sellest pole abi. Ma mõtlen jätkuvalt temale. Depressiooni tõttu pöördusin psühhiaatri poole ja võtan 3x päevas Coaxili. Lisaks tekitab minus suurt hirmu mõte, et ma olen nagu üks nendest hulludest jälitajatest naistest, keda võib näha kõikvõimalikes põnevusfilmides. Ma ei taha olla selline inimene.

Kuidas vabaneda kinnisideest? Kardan, et kui ma peaks leidma uue meestuttava, siis kõik kordub. Ma ei taha olla hull stalker.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nii need elutarkused tulevad - ikka katsetuse-eksituse meetodil. Mida teada saite? Seda, et
a) suhted on kahepoolsed ja suheldes peab tekkima nn ühisosa (mis suhet hoiab). Seda ühisosa tuleb tugevdada. Mõlemal suhtlejal on ka peale selle ühisosa nn isiklik osa ja seda ei tasu muutma hakata (piltlikult kaks ketast osaliselt teineteise peal - kattuv osa on siis see ühisosa);
b) suhe peab küllastama emotsiooni +laenguga. Pahurad, negativistlikud, jälitajad, kahtlustajad jne saevad (elektrisaega) seda suhet hoidvat oksa. Ja see saagimine on alati vägagi "resultatiivne" - suhe katkeb;
c) eilsest päevast on võtta kogemus, aga seda suhet (putru) enam üles soojendada ei saa. Elu on olevikus ja vaatega tulevikku;
d) Tegutsege oma igapäevategemistega aktiivselt-rõõmsalt ja tegelege ka suhtlemisega - eelistatud olgu reaalne suhtlemine, virtuaalne olgu sekundaarsel kohal. Millise tundesügavuseni need suhtlemised arenevad, eks seda näitab siis aeg;
e) Ad-le lisaks kehalised harjutused, sport jt tervistavad elukombed. Ad on abivahend ravimisel, elukorraldus ja uued hoiakud on põhivahendiks.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet