Citalex krambihoogude korra 06.04.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Lähedasel avastati aasta tagasi ajuvähk. Operatsiooni tagajärjel on keha vasak pool halvatud (jalg kuigipalju liigub, käsi üldse mitte). Aeg-ajalt tabavad teda krambihood. Seoses selle olukorraga on tal depressioon, ärevus- ja paanikahäired. Siit küsimus - milline antidepressant talle sobiks (mida võiks ka krambihoogudega patsient tarvitada)? Eelmisel aastal kirjutati Citalexi - selle infolehel on aga kirjas, et krambihoogudega patsient ei tohiks seda tarvitada. Ta on tarvitanud vahelduva eduga Xanaxit - aga tahaks sellest loobuda ja antidepressante võtma hakata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Krambi mõiste on väga lai - väikesest äraolekust kuni suure (grand mal) krambihoogudeni. Ka krambi sagedus on väga erinev. Seda krambi poolt vaadatuna.
Meeleolu muutustel on samuti väga palju põhusi ning avaldumine on ülimalt isikupärane. Seetõttu on ravi määramisel oluline:
1) õige krambivastane ravi, krampi põhjustavate tegurite toime vähendamine;
2) depressiooni tekitavate põhjusrühmade väljaselgitamine ja nende toime vähendamine. Siin palju mitte-medikamentoosset tegemist;
3) AD valik tulenevalt eelnevast. See, et kõrvaltoimete hulgas on ka epilepsiat nimetatud, seda ei tohi absolutiseerida. Oluline on suhe: kasuliku osa suurusjärk võrrelduna selle krambiohu suurusjärguga.
AD on tagajärje leevendamiseks, põhirõhk tuleb võimalusel põhjuste registri vähendamisele suunata.
Täpse vastuse saab raviarst-psühhiaater konkreetse patsiendiga kohtumisel anda.
Küsimus on asjalik!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet
2)