Arvan et olen sotsiopaat - mida teha? 18.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma kaldun arvama, et ma olen sotsiopaat, aastaid olen mõelnud, et miks ma ei tunne hirmu ega armastust, olen püüdnud kuidagi ise luua endale südametunnistust, sundides end asjade üle mõtlema ja leidma lahendust. Põhimõtteliselt ma tunnen end rahulolevana ja õnnelikuna.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiksusehäireid on mitmeid:
[F60.0] Paranoiline isiksus (kahtlustaja, umbusklik, vandenõud tema vastu..)
[F60.1] Skisoidne isiksus (nagu kupli all elamine-olemine, vähene empaatiavõime, liigne enesesse sulgumine...)
[F60.2] Düssotsiaalne isiksus (vastutustundetu sotsiaalsete normide vallas, madal vägivallalävi, süütunde puudumine...)
[F60.3] Ebastabiilne isiksus (tagasihoidlik ettenägemisvõime, enne tegu, siis mõtlemine..)
[F60.4] Histriooniline isiksus (nö hüsteeriline tegelane - kasutab imenippe, et tähelepanu keskmes olla..)
[F60.5] Anankastne isiksus (kõhkleja, otsustamisraskustega, liigne pedantsus, mis segab töö edenemist, mõttetud reeglistikud ja nõudmised..)
[F60.6] Vältivisiksus (kartlikkus, saamatus, kartus sattuda kollektiivis kriitikaaluseks, ülitundlikkus kriitika osas..)
[F60.7] Sõltuvisiksus (isesisvalt olles abitu, oma huvide allutamine teiste huvidele, teiste toetuse-suunamise pidev vajadus..)
[F60.8] Muud spetsiifilised isiksushäired
[F60.9] Täpsustamata isiksushäire
Reaalelus on konkreetseid isiksusetüüpe loomulikult palju-palju kordi enam.

Vajalik on arvesse võtta kahte asjaolu:
1) Kas see või teine isiksuse omadus häirib mind ja häirib sotsiaalset keskkopnda, milles ma elan-õpin-töötan; Kui need kaks häiritust, siis on kasuks psühhiaatriga veidi nõu pidada ja ühiselt midagi olukorra muutmiseks kavandada;
2) Leida oma iseloomuomadustele sobiv sotsiaalne keskkond, s.o. selline keskkond, kus minu isikuomadused suhteliselt positiivse märgi omandavad. (vt. minu rmt.-st "Väljavalitu" ptk 3 - Geenius ja Antigeenius pikemalt).

Inimene on sündinud siia maailma selleks, et olla õnnelik. Teil see rahulolu ja õnnelikkuse tunne on - tore!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet