Emotsionaalsus 03.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Täpselt ei mäletagi, kuna see algas, aga mitte rohkem kui aasta tagasi. Nimelt on mure selles, et olen muutunud VÄGA emotsionaalseks ja hakkan nutma. Tihtipeale ei ole need lihtsalt tavalised õnnepisarad, vaid asi muutub nö nuuksumiseks (olen endast üpris väljas, eriti kui keegi lohutama hakkab). Ükskõik kas vaatan telekast kurba/õnnelikku saadet või keegi räägib mis juhtunud on (jutt iseenesest ei pruugi isegi kurb olla) või püüan näiteks poiss-sõbraga olulist teemat arutada, on minul väga-väga raske hoida oma pisaraid tagasi. Kuna selline asi on mulle uus, sest tavaliselt olen olnud ma päris tugeva iseloomuga neiu, siis leian et see pole väga normaalne. Kas peaksin pöörduma psühholoogi juurde ja vajadusel vastavaid rohte tarbima või mida peaksin tegema? Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Emotsionaalsus on hea, õnnepisarad on väga head ja koduses keskkonnas ei maksaks neid tagasi hoida.

Ühiskondlikus keskkonnas on vaja käitumisel teatud raamistikku ja siin aitab emotsionaalsuse kontroll, aga mitte brežnevlikult või mõne poliitiku laadselt tuim-amiimiline olemine.

See emotsioonide kontroll on treenitav: a) kehaline tegevus õpetab psüühikat ja emotsioone juhtima, b) psühhoregulatsioon - vabastab liigseist pingeist, õpetab psüühikat ja emotsioone juhtima.

Oma isikupära mitte kaotada - meie unikaalsuse ja ainulaadsuse tõttu olemegi nii lähedastele ja ühiskonnale huvipakkuvad, koostööd rikastavad.
Olla originaal, mitte mõne teise inim-tüübi koopia!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet