Enesekontroll 22.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen abielus aasta aega, koos elanud 4 aastat. Oleme väga emotsionaalsed ja kirglikud inimesed ja tülitsenud päris palju. Aja möödudes on meie elu muutunud üldjoontes rahulikuks ja harmooniliseks, kuid selle keskel on viimase aasta jooksul juhtnud 3 korda, et tüli läheb täielikult üle käte ja seda seepärast, et mina end kontrollida ei suuda ning teise inimese ka endast välja ajan. Lausa nii endast välja, et tüli muutub peaaegu et vägivaldseks (kisume kätest jne). Asi jõuab nii kaugele niimoodi, et kui tüli läheb väga hirmsaks, siis minu mees tavaliselt ei taha seda taluda ning soovib ära minna, eemale kuhugi, minul aga seepeale tekib mingi seletamatu hirm ning lähen täiesti meeleheitele ja üritan, teda vägisi takistada ja seda nii kaua, kuni mõlemad täiesti endast väljas oleme. Kuidas ma sellisel hetkel ennast rahulikuks saaksin sundida, et asjad nii üle käte ei läheks? Mu mõistus justkui lülituks välja sellisel hetkel. Tülid enamasti tekivad ka seepärast, et olen väga tundlik kõigele ja viimane tüli tuligi sellest, et tundsin ilmaasjata, nagu mulle oleks midagi ülekohtsuselt öeldud. Kui sellist asja tunnen, hakkan end kaitsma nagu segane, nagu mulle oleks ma ei tea mida öeldud, tegelikult hiljem maha rahunedes saan aru, et see ei tähendanud midagi või oli sootuks naljaga öeldud. Kuidas oma sellist käitumismustrit vältida? Ma kardan, et mu mees varsti lihtsalt ei armasta mind enam...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene elab nii koduses keskkonnas kui ka sotsiaalses (töö-, õpi-jne keskkonnas).
Sotsiaalses keskkonnas on enesekntroll tugevam, inimene pingutab-jälgib end rohkem. Kodus aga lõõgastub ka käitumise aspektist ning valab kontrollimatult oma sisepinged lähedastele.
Pinged vajavad maandamist kehalise tegevuse (harjutused, sport, füüsiline töö) kaudu või/ja psühhoregulatsiooni abil.
Kui kodune "leelotamine" liigselt domineerima hakkab, siis mõni osapool hakkab rahulikumat pesakest otsima - inimene soovib ikka parasjagu rahulikkust ja rõõmsameelsust.
Pingete maandamiseks leida teised lahendid!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet