Buliimia-anoreksia 03.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
mu sõbrannal on väga tõsine buliimia-anoreksia (emba-kumba, kas ei söö üldse või siis soob üle ja oksendab; kui oksendamishood algavad, siis oksendab mitu korda päevas mitu päeva järjest, ja n.o. halvematel aegadel ei olegi mitte-oksendamise päevi vahel).
Ta paar aastat tagasi oli juba Tartus ravil ja oli kohtumäärusega sundravile pandud, kuna juba mõtles enesetapu peale. Ta on praegu 30a ja haige on olnud juba 16aastaselt.
Praegu paistavad asjad jälle väga halvad olevat, kaal on väga madalaks läinud ja ta ise ütleb, et vist antidepressante selle kaaluga ka ei tohi võtta. Ja jutu järgi on jälle väga masenduses ja räägib ära suremise jutte.
Ta ise ütles, et psühholoogi juurde minemiseks on vaja kõigepealt psühhiaatri juurde minna, aga igale poole on 1.5-2 kuud järjekorrad ja viimane kord oli psühhiaater öelnud, et ainult tasulisse võib suunata.

Kas oskate soovitada, kuhu arsti juurde saaks, ja mis ma talle üldse peaks ütlema? Ta ise saab oma haigusest väga hästi aru, aga kuidagi jagu ei saa.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

a) Perearsti saatekirjaga kohe haiglaravile.
b) Psühhiaatriakliinikus on valvearst ja selle valve-psühhiaatri jutule saab minna smal päeval.
c) Haigla valvetuba töötab ööpäevaringselt.
d) Dispanseri juhataja jutule ja ühiselt leiate kiire lahendi ravimiseks.
Kui Tartus varem ravil olnud, siis ju neil ülevaade olemas ja saab konkreetsemalt tegutseda.
Aidake-julgustage ja mõni neist soovitatud a)...d) toimib.
Psühhiaatri abi on vajalik, ilmselt haiglaravi ka.
Kannatlikkust ja tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet