Kas depressioon? 18.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Olen 33aastane kahe väikse (3,5a. ja 1,5a.) lapse ema. Ei teagi, kuidas kõik oma mured ja küsimused korralikult kirja panna, aga üritan võimalikult täpselt selgitada, mis minuga viimane aasta toimub.
1.Olen kogu aeg kurb ja ei taha midagi teha, aeg-ajalt on nutuhood ja mõtted on koguaeg negatiivsed, millestki halvast. Ei tunne elust üldse rõõmu, kuigi tegelikult on kõik hästi ju ja teine oleks õnnelik. Viimasel ajal olen väga närviline, iga pisiasi ajab endast välja, tihti olen vihane. Lähedastele ja sõpradele katsun oma tuju ja tundeid mitte näidata ja alati ütlen, et kõik on hästi.
2. Teine probleem on toitumisega. Ei suuda ennast kontrollida. Söön kogu aeg, isegi siis kui süüa ei taha. Tean, et selle pärast tunnen ennast halvasti. Rikun oma tervist, võtan kaalus juurde, kuid see ei mõju, söön ikka. Varem enne laste sündi oli kõik kontrolli all, toitusin korralikult ja käisin trennis.
3. Ei saa rahuldust seksist, ilmselt on selle põhjuseks kaks eelmist punkti.

Varsti hakkan tööl käima, aga sellise olemisega ei tule vist midagi suurt välja.
Olen väsinud kõigest sellest, kuid ei suuda midagi muuta, ei tea kuidas.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1.Olen kogu aeg kurb ja ei taha midagi teha, aeg-ajalt on nutuhood ja mõtted on koguaeg negatiivsed,..
= Siin tooksin esikohale õige puhkuse, piisava uneaja. Julgus ja oskus puhata on siinjuures juhtsõnad ja -teod. Pingete maandamisel kasutaksin piiavalt psühhoregulatsiooni harjutusi. Väikese tsükli AD ravi soovitaksin ka ja vt. teised depressioonivaldkonna soovitused.
2. Teine probleem on toitumisega. Ei suuda ennast kontrollida...
= See on seotud eelmisega. Siin on vajalik tahtejõuga menüüd ja toidu kogust, mälumist (senisest 2-3 korda enam mäluda ja rahulikumalt süüa) ja kehalist aktiivsust korrigeerida (koormust järkjärgult tõsta, treeningpäevik koormuste ja toidupäevik sõõmistavade juhtimiseks.
3. Ei saa rahuldust seksist,..
= Kui 1. ja 2. korras, siis ka siin saab asjad korda. Mõistev koostöö abikaasaga.
Tööle tuleb ikkagi minna, sotsiaalne keskkond ja suhtlemine on vahelduseks ja igapidi kasuks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet