Kas mul on depressioon? 17.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline mure, et mul on tekkinud suhtlemisraskused teiste inimestega. Ma mõtlen kogu aeg, mida keegi minust arvab. Ma muutun tagasihoidlikuks suure grupi inimeste seas, kahe-kolme inimese hulgas tunnen end vabalt. Ma olen ebakindel ja mul on ebamugav. Ma kardan esinemist ja suure rahva ees rääkimist. Kuid vahepeal siiski suudan vabalt suhelda- kõik sõltub enesetundest. Mul on sageli meeleolukõikumised ja ma ei taha koolis käia.
Lisakse sellele on mul väga madal enesehinnang. Ma ei suuda mitte kunagi endas midagi head leida. Mõtlen pidevalt, milline ma välja näen. Ma arvan tihti, et ma pole kellegi jaoks hea ja miks keegi tahaks üldse minuga suhelda. Samuti tekitab minus stressi ka kodune olukord. Kas mul on depressioon?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

a) Enesehinnangu areng ongi: alul on Teiste arvamus suuresti esikohal ja enda Mina ja nina lastakse liigselt alla vajuda.
b) Siis tuleb oma Mina periood ja ennast hakatakse usaldama, enda võimeid ja tegemisi austama. Tõuseb suuresti enesehinnang.
c) Ja kolmandaks, esile kerkivad suured Ideaalid-eesmärgid ja hakatakse nende suunas sihipäraselt liikuma.
d) Kui midagi teha, hästi teha, siis on ka rahulolu sellest kiirelt tulema. Töö kiidab tegijat! Hea töötegemine eeldab korralikku töövõimet, korralik töövõime aga head-paremat tervist ja tervislikku eluviisi, õiget puhkust, päevaplaani.
e) Eelkõige räägi oma probleemist Esivanematele (isa-ema, vana-vanemad, jne.). Nendel on elukogemus ja nad tunnevad sind ja sinu võimeid, soove, võimalusi.
f) Väljanägemise osas mõtle vähem ja tee (treeni) mõõdukalt rohkem. Tegemine muudab, ainult mõtlemisest ei aita.
g) Suhtlemine on nagu sportlik treening - harjutamine annab selle oskuse. Ka näitlejad harjutavad, kõnemehed/naised harjutavad.
Rõõmsameelset harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet