Millest on tingitud ärevushood ja depressioon 12.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viimasel ajal on mul tekkinud ärevushood, see väljendub selles, et olen rahulikult kas pikali või siis istun ja järsku siis nagu läheks närviliseks. Kõnnin natuke aega kas toas ringi või siis väljas, siis läheb pikkamisi üle. Öösiti ärkan mitu korda ülesse või siis avastan ennast voodi serval istumas, une pealt tõusen istukile. Kas peaksin pöörduma peaksin pöörduma psühholoogi poole?

Lugupidamisega, Andrus

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Üldine adaptatsiooniteooria (kohanemine keskkonnaga) formuleeriti juba 1952.a. ning stressiteooriad 1956.a. Põhiselgitused baseerusid hormonaalsel regulatsioonil.
Religioossed pingete tekke ja maandamise teooriad ning praktikad on kasutusel olnud alates antiigist (vt. meeleparanduse, palve ja meditatsiooni, pihtimise jms praktika).
Psühhoanalüütikud selgitasid/selgitavad probleeme Id-i e. Miski e instinktide realiseerimise või nende tungide tõrjumisega teadvustamatusse. Ületähtsustati seksuaalsus ja lapsepõlve periood. Probleemi lahenduseks oli ja on Ego e Mina kaitsemehhanismide rakendamine (eitamine /meil kõik statistika jms väga hea, negatiivseid probleeme ei olegi/, projektsioon /ennemuiste, et süüdi rahvusvaheline imperialism, nüüd, et kogu pahede kehastus ja põhjus on üks teatud erakond ja eriti tema esimees, kellega koostööd teha ei tohi/, introjektsioon /ennemuiste oli selleks saaklooma vere joomine, et vägevust saada, tänapäeval on selleks välised "tilu-lilud" - kikilips teeb mehe šikiks?!; ega ikka ei tee, kui meest ei ole; väline glamuur ei anna veel mehele sisu/, vastandreaktsioon /piltlikult öeldes haiguse-häire korral minnakse tervise-tegudega liiale, nn. "tervisehullud"/, väljatõrjumine jne.
Üle 50 aasta on kasutusel ka rikkalik arsenal psühhofarmakone ja nende kvaliteet ja kvantiteet suureneb pidevalt.
Sisemise tasakaalu saamiseks peab inimene kasutama neid registreid, mis temale olulisemad on.
Lahendeid sisemise tasakaalu ja rahu saamiseks on palju: kehalised, psüühilised/psühholoogilised, sotsiaalsed, nn religioossed e palve-meditatsiooni ja väärtushinnangute tasandi võtted.

Olukorra muutmiseks on vaja midagi muuta. Alustage töö- ja puhkerežiimist, siis sotsiaalse elu küsimused, siis regulaarne kehaline aktiivsus jne. Organism ütleb täpselt ette, mida (mis valdkonda) on vaja harjutustega muuta.
Kasutusel olgu 3E printsiip: raviprintsii e Ennistamine, profülaktiline printsiip e Ennetamine, treeningu aspekt e Edendamine.
Alustage ja siis selgub, kelle konsultatsiooni v nõuandeid vajate.
Tegudele ja rõõmuga!
Jüri O.-M. Ennet