Kas pubekas või tõsised vihahood? 01.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
minu mure seisneb siis selles, et ärritun kergesti väikeste asjade peale ja selle tõttu tuleb suur tung laamendada ja karjuda. Tihti peale lähen ema ja kasuisaga tülli, kuigi erilist põhjust polegi. Näiteks kui mult küsitakse sama küsimust kasvõi ainult kolm korda, ärritun ma ja hakkan röökima ja tahan midagi visata. Õnneks olen ma õppinud ennast selles asjas kontrollima, kuid see on raske. Tihti kui ärritun, lähen enda tuppa ja viskan kõik asjad laiali. (Padjad, raamatud, pastakad jne). Nüüd siis küsimus, kas peaksin pöörduma arsti juurde või kasvan sellest peagi välja?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) piisav uneaeg-puhkus rahustab psüühikat ja aitab äkkvihastumisest hoiduda;
2) kehaline aktiivsus (jalutuskäigud, kehaline sportlik tegevus) on vajalik ja oluline pingete maandaja;
3) minu palve esimene samm. Seda teha iga päev;
4) soojad joogid, soe dušš on rahustava toimega.
Ülalöeldut tehes olukord paraneb oluliselt. Vajadusel saab lastepsühhiaatri juurde alati minna.

ENNETI PALVE-MEDITATSIOON
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole.
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabaks, lõõgastud. (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub vööpiirkond - selja poolne osa.
Lõdvestub kogu keha! Oled täiesti rahulik.
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust tee rahulikult, rõõmsameelselt, õndsalt. Alusta 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult päeva-paari tagant suurendades. Leia endale ise sobiva korduste arv, aga üle 10 ei ole mõtet.
Kõik saab korda!
Head harjutamist ja enesekindlus ning sisemne rahu paraneb iga päevaga!

Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet