Meeletu him üksi kodus olles 03.10.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on selline mure, et tunnen pidevalt suurt hirmu üksi kodus olles. Ma ei julge isegi pesema minna ja kui lähen, siis jätn tubades tuled põlema ja kaasa arvatud jätan vannitoa ukse lahti. Dušši alla olles ja pead pestes ei julge ma isegi silmi kinni panna, sest kardan, et kui ma silmad avan, siis on keegi nt, mu selja taga ja tahab mulle haiget teha. Magada ma ei saa üldse, kui siis ainult paar tundi maksimum ja siis ka alles hommikupoole. Ma tunnen pidevalt suurt hirmu, süda peksab meeletult, tekib külm higi kehale. Probleem on kestnud juba aastaid ja on hakanud segama tõsiselt minu elu, eriti veel nüüd, kus mul on paarikuune laps. Varem kartsin ma enda pärast, aga nüüd meie mõlema pärast. Päeval pole probleem nii hull, aga öösiti on asi ikka üle mõstuse. Ma ei tea enam mida teha, aga ma tean, et ma vajan abi. Olen sellest probleemist ka lähedastele rääkinud ja ka oma elukaaslasele, kes nüüd ei saa rahus öösiti töödki teha, vaid saadab mulle sms või helistab pidelt, et teada saada, kas kõik on ikka korras.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundhirmud on selline häirete rühm, kus sisepinge-ärevus-hirm-kehalised kaebused on põhjustatud väliste olukordade või asjaolude poolt, kuigi need tegelikult ei saa olla ohtlikud ega olegi inimesele ohtlikud. Selliseid olukordi või situatsioone püütakse vältida, neid talutakse ebaadekvaatse-ülemäärase hirmuga.
1) hirmud üksi kodus
= te ei ole üksi, te olete koos lapsega, teil on side abikaasaga, te saate kodus skype kaudu abikaasaga ühenduses olla ja on olemas videoseadmed, mille vahendusel ja arvutit kasutades saate abikaasaga turvatunnet suurendada kõike ruume videoga haarates
2) magada ma ei saa üldse
= und soodustavad vahendid, kehalised harjutused, veeprotseduurid, soe-rahustav tee, väike periood und soodustavat AD-d.
3) süda peksab meeletult
= kehalised harjutused, jalutuskäigud koos lapsega - südametegevus normaliseerub ja pekslemine väheneb-kaob. Vajalik on ka minu Palve-Meditatsioon, et liigsetest sisepingetest vabaneda.
4) mul on paarikuune laps. Varem kartsin ma enda pärast, aga nüüd meie mõlema pärast
= vastavalt graafikule külastada lasteasti/perearsti, jagada töökoormust abikaasa ja vanavanematega lapse hoidmisel.
Seega:
veidi AD-d (und soodustavat), kehalised harjutused ja jalutuskäigud koos lapsega, ideomotoorne treening (mõttes olen nendes nn hirmutavates olukordades ning sisendan - olukord On Korras - OK!). Neid olukordi võtta kui "karastamist" - tahtejõuga asjast üle olla, mingit paha ja ohtlikku ju tekkida ei saa. Minu Palve-meditatsioon õpetab rahunema, tugevdab enesekindlust ja psüühikat.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet
PS vastamise paus oli tingitud arstide streigist, sest elanikkond ja valitsejad vajasid teadasaamist - tervishoid vajab olulisi muudatusi, sest muidu kannatavad lähitulevikus patsiendid ja noored arstid lähevad välismaale.