Kuidas motiveerida 10 a. poissi õppima 17.09.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Laps õpib 4. klassis, kuid alates kooli minekust puudub tal siiani kohusetunne/iseseisvus koolitööde tegemisel. Tal puudub igasugune motivatsioon. Kui ta saab kahe, siis ta ei muretse. Tundides ei jõua ta oma töödega valmis ja see tähendab, et mina emana pean lisaks kodustele ülesannetele hoidma silma peal ka koolis toimuvale. Jälgima, et seal tehtavad tööd saaks kodus lõpetatud. Matemaatikaga probleeme ei ole, laps arvutab kiiremini kui ma ise, kuid raskused on lugemise ja kirjutamisega. Kooli minnes laps veel ei lugenud, see ei meeldi talle ja tuleb väga vaevaliselt. Käeline tegvus, kirjutamine, tööde vormistamine on samuti väga kehv. Kuidas motiveerida sellist last, kas ise stabiilselt jälgida koolitööde tegemist, et lihtsalt hoida teda järjel, või tuleb püüda arendada ka iseseisvust?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Psühhiaatri vastuvõtule, et selgitada psüühiline staatus.
2) Kehaline treening - õpetab sihte seadma ja järjekindlust, kasvatab tahtejõudu. Soov ju areneda, teistest mööda saada. Kehaline tegevus parandab ka aju verevarustuse potentsiaali.
3) Kelleks tahad saada? Kui see selgineb, siis ju selle saavutamise nimel vaja ka neid ja noid aineid paremini õppida.
4) Õpetajaga tihedam koostöö, õpetajapoolsed soovitused.
5) Tekitada HUVI õpiainete vastu, selgitada nende kasu konkreetselt temale. Matemaatikat kiita! Selgitada, et mõned ained ongi veidi huvitavamad.
6) Pinginaaber ja tema positiivne mõju; vajadusel õpetaja abil pinginaabrit vahetada. Läbi positiivse ja mõõudks tunnustamine (asja eest).
7) Korralik õpi- ja puhkerežiim, siis on võimalused paremad. Üleväsimus tekitab tõrkeid.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet