Imelik käitumine emal 06.09.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Ma ei saa emaga läbi. Meil tulevad mingitest imelikest asjadest tülid. Emal on selline probleem, et ta on suht kodukeskne ja arglik, kui on vaja kodust väljaspool suhelda. Näiteks kevadel läksime jalutama. Nägin, et jõe ääres tõuseb suitsu ja ütlesin, et lähme natuke lähemale ja vaatame, et äkki kulupõleng, et siis peab tuletõrje kutsuma. Ema läks nagu paanikasse natuke ja sai pahaseks, et küllap keegi teine veel märkab seda suitsu ja küll see kutsub tuletõrje ja lähme meie edasi (me jalutasime ja meil polnud kiire). Ja et kui mina hakkan tuletõrjesse helistama, siis pöörab tema kohe ringi ja läheb koju tagasi. Mina läksin ikka lähemale ja märkasin, et kellelgi oli lõke kontrolli alt väljunud, kuid lõkke "omanik" sai juba ise jaole. Mõni päev tagasi juhtus mul väike trauma: panni pealt pritsis kuum rasv silma. Et mul on taastatud silmanägemine ja silmad veel õrnad ja mul oli väga valus, ei suutnud ma ise end aidata. Ema ütles, et pane külma vett silma peale. Panin, kuid valu läks suuremaks. Ütlesin emale, et helista 1220 perearsti nõuande telefonile. Ema ütles, et ah, küll läheb ise üle ja et tema helistama ei hakka. Mul läks küll veidi paremaks, kuid kõrvetav valu silma jäi. Suutsin ise käia lõpuks EMO-s ära ja nüüd lähedased mõnitavad, et ma lähen iga tühja asja pärast arsti juurde. Tegelikult sain EMO-s silmatilgad, mida pean nüüd nädal tilgutama ja neist peaks olema abi. Lisaks seal EMO-s suhtuti minusse nii hästi. Kodus olen eluaeg kohanud alavääristavat suhtumist, sest vanemad kohtlevad mu vendi nagu kuningaid (nad pole isegi pidanud kodutöid tegema). Neile on poisid tähtsamad kui mina. Mul ei ole kuhugi mujale elama ka minna, sest palk on väike ja hinnad tõusevad kogu aeg.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eneseusk toetub Esivanemate austamisele, toetub oma igapäevatöö austamisele, toetub iseenda austamisele.
Oma igapäevatööd tuleb teha rõõmuga ning töötingimuste-, olmetingimuste-, palgatingimuste jt sotsiaalse keskonnatingimuste eest tuleb julgelt võidelda.
Kes ei küsi, sellele ei anta, kes küsib, ka sellele ei anta, kes koosmeeles teiste töökaaslastega võitleb - vaid nii tekivad muutused paremuse suunas.
Tegutsemine sotsiaalsete olude parandamise nimel annab väga palju juurde eneseusku, parandab enesehinnangut. Vaid nii tõuseb palk ja tekiv majanduslikult võimalus majanduslikult iseseisvuda.
Vanemate suheldes tuleb olla idamaiselt viisakas, austav ja neile austuse pakkumine parandab usku enesesse, tõstab enesehinnagut.
Anda saab seda, mis inimesel on. Kui neil ei ole, siis on olud sellised.
Kui teil on, siis on Andmiserõõm ja see on vägev rõõm.
Tegudele Esivanemate-, Enda- ja Sotsiaal-sfääris.
Jüri O.-M. Ennet