Probleemid õppimisega 02.09.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma ei teagi, kas see on õige koht, kuhu ma pöördun. Mul on selline mure, et ma tunnen, et ma ei jaksa ja ma ei suuda enam õppida. Ma lihtsalt nutan praegu, sest ma ei suuda. Asjad ei jää hästi meelde.
Inglise keeles arvab ka õpetaja, et ma ei õpi. Ükskord ma õppisin jutustamist 5 tundi või rohkemgi, aga meelde ei jää. Ometi sai kõik sõnad tõlgitud. Ta tahab, et oleks kõik sõna -sõnalt. Isegi siis võin kahe saada, kui eesõnad ja grammatika on veidi paigast ära. Pluss see, et õppida on meeletult. Eelmine õppaasta läksin üsna tihti kell 1est 2est magama, vahest isegi kell 3. Ärkan umbes kell 7. Aga siis ma jäin ka vahel kusagil voodi peal pikutades täiesti lampi magama(õhtul). Käin ainult ühes trennis. Sellega on ka nii, et ma käisin enamasti ainult reedel, sest lihtsalt õppimine segab.
Muidugi võtsin ma 10.klassi algul ühe valikaine, mida meeletult kahetsen. Õpetaja on küll tore ja see keel, mida õpin, on ka ilus. Aga ma tean, et mul ei lähe seda vaja. See võtab ka samuti õppimisaega ära, sest minul lähevad need keeleõppimised nii aeglasti. Ma tahan sellest keelest loobuda, aga mulle räägitakse, et ma ei saa. Nagu see oleks meie kooli mingi oma väljamõeldud seadus.
Ma lihtsalt enam ei suuda. Ma lugesin teie raamatu ka läbi. Väga meeldis see. Ma saan sellest aru ka, et magama peab, aga ma lihtsalt ei jõua, sest mul on väga pikad juhtmed ja õppimine võtab liiga palju aega ära.
Ma juba tean, et ma ei saa 12.klassi lõpus inglise keelt läbi. Elu sakib.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kohe rääkida oma õpirskustest Lapsevanemale (Emale/Isale, kellega parem suhe). Lapsevanem räägib siis koos sinuga sellest probleemist õpetajale, et selgusele jõuda: a) kust ja kuidas koormust vähendada, b) kuidas paremini õppimist korraldada, õpetaja poolt ja kodus abistada, c) kas on vajalik aastane koolipaus (kas seda majanduslikud tingimused võimaldavad?), d) käia psühhiaatri jutul ja tema soovitused vestluse järgselt teadmiseks võtta.

Minu raamatust loetud mõtteid rakenda kindlasti, eriti neid (kolm-neli soovitust), mis sulle olulised tunduvad.
Hetkel oled üleõppinud, end "kinni" õppinud ja vajad töö- ja puhkerežiimis olulist muutust.

Puhkus taastab jõu ja puhkuse (une) arvelt ei tohi midagi võtta.
Olen soovitanud paljudele õpipuhkust ja sellele tasub mõelda peale psühhiaatri külastust.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet