Raskus enese väljendamisega 21.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Võõraste inimestega ei oska enam üldse rääkida. Omade inimestegagi ei leia ühist jututeemat, kõik tundub kuidagi mõttetu. Pidevalt on nii, et kui tahad hakkata millestki rääkima, siis poole peal lähevad sõnad suus sassi ja ei mäletagi täpselt üksikasju, millest rääkida tahtsid. Selle asemel hakkan tahes-tahtmata kordama juttu ja siis peidan end häbisse, sest keegi ei sa aru minust. Kui oskate mu probleemi paremini kirjeldada ja saate aru, mis mul viga võib olla, siis ma võin teile pärast veel pikemalt kirjutada. Kunagi olin väga jutukas, armastasin väga teistega vestlemist ja olin väga energiline. Huumorimeel oli ka keskmisest parem, kuid jah, nüüd on see juba mitmendat aastat kadunud, ma lihtsalt ei tunne enam isegi ennast ära. Nüüdseks siis olen sõnakider, uimane ja loid.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Näitlejad laval ja raadio/telenäitlejad õpivad-harjutavad eelnevalt oma osa. Ja siis tuleb laval-esinemisel kõik "nagu käisest".
Näitlejate metoodikat tasub kasutada. Kodus ja omaette lugeda kuuldavalt mõnda muinasjuttu ja siis eri tegeleste puhul muuta oma kõnet. Alustada muiasjuttudest. Kui on võimalus, siis neid väikelastele ka ette lugeda.
Võib kasutada ka mnemotehnilis võtteid. Abiks mõni tuttav maja - piltlikult, visualiseeritult. Välisuks - sellega seostan alguslaused ja ...teema; siis visualiseerin esiku - tuleb ... teema; visualiseerin mõttes silme ette suure toa ... ja seal "haagin"oma jututeemad ühe või teise mööbliga. ... siis esik ja lõpuidee, kokkuvõte;välisuks ja ..sellega lõpetan.
Kõigi nende sammude juures peab enesetunne ja meeleolu olema psussis.
Uimasust ja loidust kõrvaldab kehaline aktiivsus. Korralik puhkus ka.
Psühhoregulatsioon.
Loe näitlejate tegemistest - näitlejatöö vallast kirjutatut.
Pühhiaatri külastamise võimalus jääbka - vajadusel.
Had harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet