Isiksuse lõhestus (tujukus, huvipuudus, väsimus jm) 15.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Probleemid, mis mind vaevavad, on kesnud juba üle aasta. Olen tihti tujukas ega tea täpselt, mida tahan. pidevalt vaevab masendus, teadmata põhjusel. Samuti olen tähele pannud keskendumisvõimetust, hoolimatust ja ükskõiksust nii teiste kui enda suhtes. Avastan ennast tihti niisama tühja kohta või mõnda inimest jälgimas. Varem olin väga agar suhtleja, aga nüüd ei tunne enam huvi kellegagi suhtlemiseks ja vahepeal tekib tunne, et tahaks olla kurt-tumm, et keegi ei tuleks minuga suhtlema. Tihti olen avastanud ennast iseendaga rääkimas. Vastan iseenda mõtetele või küsimustele või räägin mõttes kellegi teisega. Olen koguaeg väsinud ja kui lõpuks magama lähen, ärkan iga paari tunnipärast üles. Lõppude lõpuks on tekinud täielik söögiisu, mis annab tunda mu väga madalas kehakaalus. Täielik motivatsioonipuudus kõige tegemisel.
Kas on võimalik midagi selle vastu ette võtta? Või on tegu tõesti ikka veel kestva puberteediga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Olen tihti tujukas ega tea täpselt, mida tahan. pidevalt vaevab masendus, teadmata põhjusel.
= Inimesel töö-vanker ja lapse-vanker (kui saatus tervislikkus tõket ette ei ole seadnud) vedada. Elusihid paika! Sellest kõik algabki.
2. Varem olin väga agar suhtleja, aga nüüd ei tunne enam huvi kellegagi suhtlemiseks
= "lopsakas" depressioon võtab ära tegutsemiseks vajaliku energia, vähendab suhtlemishuvi, sotsiaalset aktiivsust. See depressioon mõjutab ka söögiisu ja une kvaliteeti.
3. Kas on võimalik midagi selle vastu ette võtta? Või on tegu tõesti ikka veel kestva puberteediga?
= Depressiooniravi. a) ravimid, b) harjutused, c) uus hoiak e. ellusuhtumine. Ravimi kirjutab psühhiaater (sobilik on und soodustav AD). c) ja b) - vt. varasemad soovitused ja neid teha juba alates tänasest!
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet