Suhteprobleem (ebakindlus, armukadedus) 30.05.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure seisneb selles, et ma tunnen, et ma olen haiglaselt armukade. Olen 22-aastane neiu ja olen 3 aastat suhtes olnud noormehega, keda ma väga armastan, aga kellega koos ma tunnen end väga ebakindlana ja see põhjustab armukadedust. Ma tunnen, et ma pean teadma iga tema sammu ja inimesi, kellega ta koos viibib. Ma küsin temalt iga päev, kas ta ikka armastab mind ja kas ta on mulle truu olnud ja oma tegevusega olen ma meie suhte juba peaaegu karile viinud. Ma ei suuda lihtsalt oma armukadedushooge taltsustada ja ma tunnen, et kui ma armukadetsemist kontrolli alla ei saa, siis ta jätab mind lihtsalt maha, sest mu ebakindlus on lihtsalt koormav.

Samas mul on ka varem olnud tõsine, 2-aastane suhe, kus ma ei olnud peaaegu kordagi armukade ja ma ei tundnud ennast ebakindlana. Niisiis ma ei oskagi arvata, kas asi on praeguses suhtes või ma olen vahepeal lihtsalt emotsionaalselt äärmiselt ebastabiilseks muutunud.

Olen kaalunud ka psühhiaatri poole pöördumist.

Lugupidamisega
T.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Armukade inimene on ebakindel ENDA suhtes, kardab, et teised on paremad. Siit tuleb ebakindlus Tema suhtes ja ebavajalik kontrollimine.
Elukaaslane ei ole ju meie omand, kelle tegemisi omanikuna kontrollida. Kooselu on SUHE, suhtlemine, omavahelise ühisosa leidmine ja suurendamine. Kui me teda pidevalt kontrollime, siis me ju "moosime" talle päevast-päeva, et seda ühisosa "Moosija" ei näe, ei tunneta ja Tema hakkabki varsti seda uskuma...suhe lähebki lõhki.
Tuleb endaga tegeleda, olla hea omas elemendis,olla enesekindel, olla omasuguste hulgas parim, siis tekib temal suur-suur soov suhet veelgi parandada-edendada.
Tegele ja arenda ennast selles valdkonnas, millises andekas oled, suhtle sõbralikult (sõpra me ju usaldame) ja küll siis ka suhtlemine ja enesetunne paranevad.
Harjutused võtavad üleliigseid pingeid maha. Kui sisetunne ikka psühhiaatri abivajadust tunnetab, siis tuleb seal vastuvõtul ära käia.
Aga harjutusi on ikkagi vaja teha, arstirohust üksi ei aita.
vt. varasemaid.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet