Kuidas aidata alkohoolikust lähedast? 04.05.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 22aastane noor neiu. Mure on mul oma 26aastase venna pärast.
Me vennaga oleme üles kasvanud ilma isata. Ta küll eksisteeris meie elus, kuid ei osalenud meie kasvatamises. Ta oli alkohoolik. 6 aastat tagasi suri ta maksatsirroosi.
Mu vennale hakkas alkohol maitsema juba teismeeas. Eks me kõik oleme proovinud ja nii ka mina. Mina kasvasin sellest niiöelda välja, aga mu vend ei suutnud seda.
Ta on alati olnud kinnine inimene. Kooli ajal oli tal sõpruskond, aga tänaseks pole. Jah, on küll mõned töökaaslased, kellega ta läbi käib, kuid seda alkoholi tarvitamise eesmärgil. Ma tean oma vennast nii palju, et ta kannatab ärevuse, unetuse ja depressiooni all. On aegu, kus kõik paistab pealtnäha korras olevat, kuid siis kukub ta musta auku. Nimelt lülitab ta oma telefoni välja ja tööle ei ilmu. Ja mina, tema väike õde, pean ajama korda tema tööasjad ja aitama tema järjekordsest mustast august välja. Aga ma enam ei suuda nii, sest sellest pole mingit kasu.
Kuidas saaksin ma ta nii kaugele, et tal tekiks soov ennast aidata?
Ta teadvustab endale, et selliselt kaotab ta töö, elukoha ja lõpuks ka lähedased. Aga ometigi lööb tal silme eest mustaks ja hakkab jooma.
Mul ei ole enam palju lähedasi jäänud, tema ja ema on ainsad. Ma tahan, et mu lastel oleks perekond ja et ma ei peaks lastele tulevikus ütlema, et minupoolne suguvõsa on surnud tänu alkoholile.
Mu ema ütleb, et näeb oma pojas meie isa. Ta läheb täpselt sama rada. Ta käitub täpselt sama moodi. Aga mu vend on veel liiga noor, et oma elule kriips alla tõmmata.
Palun aidake mind !

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ma tean oma vennast nii palju, et ta kannatab ärevuse, unetuse ja depressiooni all. -
1. Neid probleeme saab lahendada ilma alkoholita - head ravivõimalused olemas. Seda talle kainusehetkeil selgitada.
2. Sotsiaalsed mõõdikud on inmesele tähtsa, seega võiks seda küsimust arutada tema tööalase ülemusega, mõistlikult. Ülemuse sõna kuulab ta rohke, kui koduste.
3. Kui on mõni sõber-autoriteet, kelle jutule ta saaks ja siis õigele rajale läheb.
4. AA - rühmad e Anonüümsed Alkoholoolikud. Sealt on paljud abi saanud.
5. Temaga koos isa haual käia.
6. vestelda temaga vaid kainuse hetkeil, "jõmina" perioodil ei ole sellest kasu.
Sellest alustada ja kannatlikkust!
Jüri O.-M. Ennet