Kas depressioon on möödunud? 02.05.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

2006.suri mu vanaema, peale seda mul tekkis mingi väike hirm, ärevus, hingamisraskused. Arstid arvasid, et ma lihtsalt lollitan jne, siis ma olin veel 13, siis mul oli ärevus jne, aga mitte tugev, siis sai üle vahepeal. 2010 läksin peole enda sünnipäeval, jõin liiga palju, peale seda kaks nädalat oli mul tugev ärevus, paanikahood, hingamisraskused, arvasin, et suren ära ja mingi hetk lõppesid need tunded ära. 2011. oktoober tegin enda elus suure vea, suhtlesin halva seltskonnaga, nemad tarvitasid kergeid narkootikume. Jõin palju ja olin üleüldse halva elustiiliga. Lõpetasin need halvad harjumused ära, sest mul tuli poiss ellu, kelle pärast tahtsin muuta ennast paremaks. Aga, pärast hakkasid mul tekkima paanikahood, ärevus, probleemid hingamisega, unehäired, uimasus, pidev masendus ja tunne nagu ei elaks reaalsuses. Ma sain aru, et ei tohi kodus passida ja pikali olla ja masendusse langeda, siis ma leidsin tegevusi, näiteks väljas olemine, suhtlemine sõpradega,tantsimine, aga see ei aidanud mind üldse. Siis ma läksin psühhiaatri juurde, ta kirutas mulle välja antidepressandid Escitalopram Teva 10mg, võtan neid juba 4 kuud. Alguses neid võttes olin täitsa rahul, tundsin et läheb paremaks, pärast läks hullemaks, tekkis agressiivsus, hüsteerika, uimasus, madal enesehinnang. Peale seda läksin uuesti arsti juurde, siis ütles, et ma peaks pool võtma tabletist. On aeg möödund ja agressiivsus ja hüsteerika on ära läind, vahepeal on uimasus, ajataju kadunud. Aga ma ei saa aru, kas on depressioon üle läinud, kas antidepressandid aitavad sellepärast, et vahepeal on sees mingi hirm, ärevus, raske hingata, vahepeal tuleb nutuhoog , mõtted kas see läheb üle või ei, üldse elukaaslasega last saada, aga kas praegu tohib või ei antud seisu puhul ? Mida ma pean üldse edasi tegema? Mis mul on? Kas see läheb üle või ei?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. 2006.suri mu vanaema...
= leina perioodil tulevad mitmed hingeelu-häired esile ja võivad anda (ei pruugi) põhjust ka mõnele hilisemale ajutisele terviserikkele. lein möödas ja see ei tohiks enam mõjuda.
2. olin veel 13, siis mul oli ärevus jne. ...
= kui ta ikkagi oli ärevus-häire haigusena, siis see võib aegajalt ka hiljem "kollitada", aga see võis ka muidu ärevus olla. Ärevushäirena oleks ta tihti ja palju endast tunda annud.
3. 2010 läksin peole enda sünnipäeval, jõin liiga palju, peale seda kaks nädalat oli mul tugev ärevus, paanikahood, hingamisraskused, arvasin, et suren ära ja ...
= iga inimene ei ole nö puupea, et võiks alkoholi rumalasti tarvitada. Noored peaksid alkholiga ettevaatlikud olema, tagajärgi said ju ju nüüd tunda.
Ärevus ja depressioon käivad buketina käsikäes. Ravi puhul tabletist üksi ei piisa, vaja ka harjutusi teha ja eluviisi muuta. Sellest vt. eelnevaid.
uutmoodi tegutsedes läheb kõik üle ja asjad saavad korda!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet