Hirm rahvarohkete kohatde ees 20.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minul siis mure järgmine: ma ei suuda viibida kohtades kus on palju inimesi. Algas see sellega, et mul tekkis hirm ühistranspodi ees, lihtsalt hakkan värisema, tekib õhupuudus ja süda läheb pahakas (paanikahäire?).
Hakkasin vältima ühistransporti ja vahetasin need välja autode ja taksode ja vastu, aga see kõik läheb juba liiga kulukaks.
Järgmisena olin alati seltskonna hing ja armastasin pidusid, kui olime sõpradega meeldivalt aega veetmas ühes ööklubis, läks mul jälle ootamatult süda pahaks ja õhk kadus (ma ei olnud tarvitanud alkoholi ja ei tarvita seda ka üldse), pärast seda olen vältinud nüüd ka klubisid, kuigi tahaks südamest nii väga minna sõpradega peole, pidutseda hommikuni ja naerda nagu varem seda sain, kuid mõte juba klubisse minekust paneb mu hirmu tundma ja värisema.
Lisaks ei kannata ma suuri poode ja järjekordadis, olen mitmeid kordi lihtsalt poest minema jalutanud ja oma ostukorvi sinna samma jätnud, kuna ma ei suuda seista seda pikka järjekorda ära, sest tunnen ahistatust, kui inimesed kogunevad mu ümber ja nügivad, taas tekib mingi paanikahäire laadne olukord.
Nüüd hakkavad mul kohe kohe eksamid tulema-teen neid uuesti, kuna lootsin, et olen julgem see aasta, aga tunnen veel suuremat hirmu. Eelmisel aastal istusin eksamiruumis ja suutsin kirjutada suure surmaga ainult miinimumpunktid kokku.
Ühesõnaga mu hirmud aina süvenevad asjades ja takistavad mu elu, hiljuti läksin just oma elukaaslasega lahku seepärast, et ma ei olnud nõus temaga kuskil käima ja ma olin ülinärviline.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt Ärevushäirete (paanika) varasemaid soovitusi.
Elukaaslaselt (üksik ex-isalt) karmilt ja rangelt lapse kasvatamise toetust nõuda. Seda vajab Laps.
Kui Vanemad elavad, siis võimalusel nende toetus (moraalne, materiaalne, puhkehetked), seda ka ex-üksikmehe vanemaid kaasates (see ju nende pojukese laps).
Ideomotoorne treening - mõttes nende ärevus-situatsioonidega harjutada, need siis esialgselt mõttes probleemi-ärevust-paanikat ei tekita. Siis ka meelega - "karastamise eesmärgil" nende ärevus-kohtadega end treenida (nagu karasja harjutab külma veega, et talisuplejaks saada).
Minu Palve-meditatsiooni harjutus (1., 2., 3. samm).
Lapsega rõõmsalt tegeleda, laulda ümiseda. Veidi rahustavat teed abiliseks .
Saate hakkama!
Jüri O.-M. Ennet