Ärevus, uinumisraskused, ülikooli lõpetamine ja imetamine 19.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Hakkasin aastase lapse kõrvalt ülikooli lõputööd tegema, kuid sellega kaasnev pinge ei lase õhtuti uinuda. Kui ka juhtub, et õhtul last magama pannes jään korraks magama, siis varsti olen üleval. Magan öösiti 3-6 tundi. Viimased ööd peale mitmetunnist voodis vähkremist olen magama jäänud 3 diazepami tilga abil. Perearst lubas vajadusel võtta kuni 7 tilka, kuna imetan last. Viimased 3-4 ööd olen pidanud iga öö tilku võtma. Olen proovinud last rinnast võõrutada, asi on jõudnud sinnani, et saame vajadusel hakkama vaid ühe imetamiskorraga, kui teda õhtul magama panen. Seda viimast korda ära jätta ei saa, sest laps ei jää muidu ööunne. Diazepami tilgad olen võtnud pärast imetamist, seega pärast tilkade võtmist jääb järgmise imetamiskorrani üle 20 tunni. Ma ei tahaks siiski rahustit igal õhtul võtta, sest kardan, et see mõjub lapsele halvasti. Olen proovinud ka looduslikke vahendeid nagu näiteks palderjan või naistepuna, aga nendest pole abi. Kirjeldaksin seda öist ärevuseisundit nii, et muretsen samamoodi nagu järgmine päev peaks kaugele lennureisile minema. Mõtted sellest, et unetus hakkabki igaöine olema ja ma ei suuda enam ilma tilkadeta magama jääda, toidab seisundit veelgi. Lõpuks olen ennast nii üles kruvinud, et rinnus on kohutav pinge ja suisa valu.
Paar aastat tagasi diagnoosis perearst mul depressiooni ja ärevushäire, võtsin siin pingelisel perioodil Sertralini. Mul jäi sellest ajast üks pakk järele (säilivusaeg on kehtiv). Olen mõelnud, et ehk saaks AD-st abi. Samas jällegi mure imetamisega. Või on see ohutum kui diazepami tilgad?
Ülikooli lõpetamist edasi enam lükata ei taha, sest olen seda niigi 5-6 aastat teinud ja igasugune aeg saab ümber. Kui väga vaja, eks siis peab lapse rinnast täielikult võõrutama. Hetkel on kõige suurem mure, kuidas oma une tagasi saaksin. Või vähemalt niipalju magama, et oleksin teovõimeline.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

? Hakkasin aastase lapse kõrvalt ülikooli lõputööd tegema, kuid sellega kaasnev pinge ei lase õhtuti uinuda ?
= 1. Lapse-Töid omaste-sugulaste vahel veidi jagada,abilisi rakendada, et saaks veidi puhata või sellest keskkonnast välja lülitada. 2. Lõputöö kõrgkoolis ikkagi veidi edasi lükata, nemad ka ju sellest huvitatud, et kord selle lõpetate. Kõrgkooli tarkadega veidi vestelda ajagraafiku osas. 3. Imetamise ajal rohtu minimaalselt, harjutused rahustavad, lõõgastavad, aitavad pineist vabaneda. (vt. varaasemaid uinumise-unetuse küsimusi-vastuseid otsinguga, vt. minu Palve-meditatsioon).
4. Prioriteedid: Laps, Enda tervis ja Töövõime, siis Kõrgkool ja igapäevatööga seonduv.
NB Teil laps (paljudel ei ole), teil kõrgkool pooleli (paljudel juba põhikooli järgselt) jne. Seda tasub ka rõõmuga arvestada.
Jõukohaste sammudega jõuate oma eesmärkideni! Puhkehetk ei ole kaotatud hetk - puhkus taastab jõu ja energia ning eneseusu.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet