Hingamishäired 08.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen teie poole pöördunud juba selle teemaga. Mul kestavad juba kaks aastat hingamishäired, millega kaasneb kohutav väsimus ja tükitunne kurgus. Kaks aastat tagasi, kui mul need praktiliselt üleöö algasid, oli olukord päris kriitiline. Kutsusin pidevalt välja kiirabi ja tuli täielik paanika. Vahel oli tunne, et ei saa neelatagi ja nagu suu või keel oleks krampis. Aegamööda on asi paremaks läinud, aga rinnus raske tunne ja hingamishäired jätkuvad. Kogu aeg ei ole, aga tuleb mingi aja tagant ja põhimõtteliselt ikka korra päevas vähemalt. Olen selle kahe aasta jooksul veel suuri muudatusi läbi elanud. Olen sünnitanud pool aastat tagasi lapse ja teada saanud imuunsussüsteemi nõrgendavast kroonilisest haigusest. See oli minu jaoks täielik õudus. Õnneks täna on mul veri korras ja saan rohte, aga ma kogu aeg ikkagi kardan, nii juba kaks aastat, et mul äkki vähk ja ma suren ära. Olen muidu ka lapsest peale suhteliselt närviline olnud. Elan veel võõras riigis ja seepärast pole ma psühhaatri poole ka pöördunud. Ei oska ennast vist kuidagi piisavalt väljendada. Mul on veel olnud lisaks kaks aastat kestnud hingamishäiretele keskendumishäired, kartus, pearinglus ja pulseeriv tunne peas, olen otsusevõimetu ja kardan ühiskonnas ja võõrastes kohtades olla. Mõtlen alati, et kas ma ikka olen piisavalt personaalne rääkimas teise inimesega jne. Armastan oma peret ja tunnen, et ei jaksa enam niimoodi elada. Kardan, et suren varsti ära ja ei näe oma last suureks sirgumas, et mul on kõik asjad veel elus tegemata. Mul on tehtud kaks aastat tagasi kopsuröntgen, astma uuring ja kipnääre ja kõik olid korras. Kas võib tegemist olla ajukasvaja või muu eluohtlikuga? Kui mul on psüühiline probleem, kas mul on veel võimalik kunagi normaaseks saada???
Ette tänades, K

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pingete teke ja nendest vabanemine olgu tasakaalus. Kui õpime ja oskame pingetest vabaneda, siis probleemid vähenevad ja kaovad.
Mida teha? Rohud-rahustid on head, aga harjutused on veelgi paremad.
Missugused harjutused?
a) silmadega harjutused (nervus oculomotorius e silmaliigutaja närv) on rahustavad. üles-alla-üles-alla silmadega aeglaselt, paremale-vasemale... aeglaselt, kaugusesse vaade. Mina kasutan palju suletud silmadega olekut ja harjutust. Läbi parasümpaatilise toime rahustab see silmaliigutaja närv;
b) näolihastega "mänglemine" - üksikute näo-lihas-rühmade liigutamine. Toimib n. facialis e näonärvi kaudu rahunemine;
c) kaelalihaste harjutused (millest olen v.palju kirjutanud. See toimib läbi n. vaguse e vaagusnärvi, mis rahustab pea kõiki siseelundeid (süda, bronhid, magu, kõhunääre, neerud, sooled);
d) selja alaosa harjutused (n. pelvicus e vaagnaelundite närv).
vt. minu Palve-Meditatsioon ja seda teha, aeglaselt, mõnuga, enesetunde järgi. See hea ka pearingluste vastu.
Lapsega seonduvat juhivad pediaatrid.
Tervise igakülgne edendamine hoiab ära ka tuumoritega seonduvat. Tervislikud eluviisid lisavad tervisekaaludele õigeid kaaluvihte õigele poolele.
Tervislikud eluviisid. Minu raamatu "Väljavalitu" Tervisemaja ptk-d.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet