Kui vanemad enam ei suuda (mure lähedase pärast, kes vajaks psühhiaatrilist abi) 07.02.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on tõsine mure ja juba ka hirm oma mehe venna pärast. Nimelt oli ta paar aastat tagasi Tallinnas psühhiaatriakliinikus veidi aega ravil ja peale seda läks tegelikkuses asi veelgi hullemaks.
Esialgu olid tal mingid luulud, et teda on ära neetud ja näeb, et veel, et keegi teda kogu aeg vahib(ausalt öeldes ajas ta ka mulle hirmu nahka). Küll ta põletas küünlaid jne. Hirm ja kartus olid tal tõesti suured. Mingi väevõimuga siis saadigi ta kliinikusse. Sealt tulles hakkas ta põletama fotosid ja asju, tassis enamus asjadest ka lihtsalt prügikasti(tehnika ja riided, autost ei tea me tänaseni midagi. Nüüd hakkas hävitama ka oma vanemate asju, on kraapinud maha näiteks juba külmikult ja pliidilt ja veel mõnelt asjalt kõik kirjad ja numbrid, ja tassib prügimäele mida aga kätte saab. Pesema pole ka seniajani läinud-kardab vett. Kuna ta on olnud ka juba mitu aastat töötu ja nüüdseks puudub ka haigekassa. Et see saada, peaks ta vaid paberitele alla kirjutama ja et saada ka mingitki abi, aga ta ei kirjuta mitte ühelegi paberile alla. Ta kardab kõike. On ähvardanud ka vanemaid tappa ja on ka oma isale kallale juba läinud. Politsei ei ole saanud midagi teha kuna vend lihtsalt pani jooksu ja kõik. Psühhiaatri juures käimise lõpetas ta juba ammu, nagu ka rohtude võtmise. Mis asi see võiks olla ja kuidas saada inimene siiski ravile. Kas tõesti ainult kohtu kaudu, kes määraks sundravi? See oli vaid lühikokkuvõte 30-aastasest meesterahvast

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selle psühhiaatri jutule (sinna haiglasse), kus ta ravil oli ja olukorrast rääkida.
Saab korraldada hospitaliseerimise, saab ravida, vajadusel vormistada paberid, et saada veidi tasu (nö invaliidsuspensioni), saab-tuleb võibolla vormistada eestkoste.
Vajalikke tegemisi on seega palju. Probleemid vajavad lahendamist.
Head ravimid olemas, aidata saab oluliselt.
Tegudele, psühhiaatri jutule esialgu ilma selle vennata.
Jüri O.-M. Ennet