Autismispektri häire? 17.01.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kui ma kahtlustan, et mul võib olla tegemist autismispektri häirega, siis kas ja kuidas oleks võimalik seda kontrollida 51 aasta vanuselt?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Näitlejad õpivad suhtlemist Lavakunstikoolis ja enne etendusi teevad mitmeid kuid proove. Siis tuleb etendus.
2. Kõnemehed/-naised harjutavad esinemist, enne on kõne põhipunktid läbi mõeldud ja kasutatakse ka mnemotehnikaid (lähen mööda tuttavat tänavat ja esimese maja juures on sisśejuhatus ja räägin sellest ning tollest - "kleebid need loosungid või ideed selle maja külge", siis tuleb järgmine maja (sinna siis maja ette või aknale või korstna otsa järgmised olulised tegelased-mõtted)... lõpetuse laused olgu viimase maja "tegelased".
3. Suhelda sõprade- tuttavatega. Paljud tahavad rääkida ja vähesed oskavad kuulata. Alustada kuulamisest ning õige koha peal noogutada, kas tõesti! vaheleütlemisega kaaslast ergutada jne. Suheldes tekib suhtlemisjulgus.
4. Olla isikupärane, ISE. Sellisena olemegi teistele kõige huvitavamad, ka vaikides või vähese jutukusega.
5. Kas see on nüüd autismi-spekter või muu isikupära-omadus, see ei oma praegu mingit tähtsust.
6. Olla ISE - see ongi suurim kunst. Loomulik, loomupärane, õnnelik olla!
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet