Punastamine ja enesehinnang 17.01.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu peamiseks probleemiks on madal enesehinnang ja sellega kaasnev punastamine. Ma alati võrdlen ennast teistega ja pean kõiki teisi paremaks ning ilusamaks kui mina ise. Ma ei suuda inimestele silma sisse pikalt vaadata, see tekitab minus ebakindlust. Punastamine on olnud juba päris pikka aega minu tõsiseks probleemiks. Praegusel juhul see häirib täiesti minu tööd. Mul on võimalus saada endale parem töökoht ning praegu olen seal katseajal. Seejuures ma pean võtma inimesi tööle ja korraldama vestlusi. Kui ma ühe inimesega pikemalt vestlen, siis ma hakkan alati mõtlema, et ma ei tohi punastama hakata. Kordan endale seda mitmeid kordi, kuni ma lõpuks hakkangi punastama. Mul oleks vaja lihtsalt see mõte peast välja saada ja usun, et saaksin suurel määral ka oma probleemist lahti. Kuna mu probleem segab täielikult minu elu, siis olen kaalunud ka operatsiooni. Kuidas vabaneda punastamisest ja tõsta oma enesehinnangut ?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Yogaõpetaja e. Guru annab oma Õpilasele ka mõtlemisharjutsusi. Üks esimesi, mida Õpilane hakkab mõttes ütlema (või siis poolvaljult mõttele kaasa ütlema), on: Olen Maailma keskus ja naba, muu Maailm tiirleb ümber minu. (5-7 või kuni 10 korda rahulikult mõelda-öelda).
2. Minu Palve-Meditatsioon. Vabastab pingetest, suurendab enesekindlust ja arendab veresoonkonda (pea üleval ja pea all, siis veresoonte lihaskond treenib end ja organism saab seda süsteemi paremini reguleerida).
3. Mõttes olla sellistes (nö punastamise) olukordades ja mõttes tunda rõõmu sellises olukorras olemisest.
4. Oma erialal/huvialal end rõõmsameelselt täiendada. Kes midagi oskab, see on ka enesekindlam.
5) Iga inimene on isikupärane, ainulaadne. Oma andekus leida ja välja kujundada. Olla ise - ka punastades - see on parim. Olla ISE!
Lisamõtteid vt. minu raamatust "Väljavalitu", vt Tervisemaja ptk-d.
Parimat sovides,
Jüri O.-M. Ennet