Õige AD? 02.12.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Olen ka varem teie poole pöördund, aga räägiks oma loo natuke pikemalt ära.
Sai võetud 6 aastat paroxetiini, ärevushäiretest sain vabaks ja paanikahoogudest ka. Paroxetiiniga aga oli selline lugu, et olin kogu aeg üksik ja kaaslast ei saanud selle ravimi kõrvaltomete pärast. Tänu sellele hakkas masendus ka nii hullult tagasi tulema, et ei kannatanud seda enam välja ja otsustasin kevadel, et proovin ad. võtmise lõpetada. Esimene kuu oli päris tugevad ärajätunähud, aga hiljem läksid need üle. Mõne kuu sain enam-vähem normaalselt elatud, tundus, et vajadused hakkasid ka vaikselt taastuma, aga mõne kuu möödudes hakkas ärevus jälle hiilivalt tagasi tulema ja nüüd mitmeid kuid hiljem on jõudnud asi nii kaugele, et kuna õigel ajal pelgasin ja ei julenud uue ravimiga alustada, olen väga halvas seisundis. Voodist püsti tõusmine on ka minu jaoks suur pingutus ja ärevus on kogu aeg "laes" Südametöö on üle mõistuse kiire kogu aeg, kui natuke püsti käin ja proovin värisedes välja minna, siis südametöö isegi rahulikuna olles on kuskil 130. Isegi kodused tegemised nagu pesemine nõuab juba suurt pingutust, sest süda on nii metsik sees. Istudes on 100 kuskil. Ravimite leidmisega on raskuseid, hiljuti proovisin mirtazapini, millest hakkas väga paha, südametöö läks veel kiiremaks, lisaks igasugused el.löögid peas ja südames, ja nüüd sai proovitud Coaxili mis tõstis vererõhu kõrgeks ja jälle süda kiiremaks. Ma ei tea mida enam teha, kiirabi käib ka juba üle päeva, kas tõesti ärevushäire võib selliseid kehalisi sümptomeid tekitada? Ja millist Ad-d soovitate, mis ei tekitaks nii väga seda seksuaaldüsfunktsiooni? Siiani on jäänud mulje, et kõik ssri-d tekitavad seda ja teisi ravimeid pole vist ka palju enam valikus. Et kõige pealt, kas mul on võimalus kuidagi sellisest seisundist veel välja tulla, et siia voodisse ära ei kärvaks ja kui on, siis millise ravimiga ja mis ei tekitaks pärast jälle sellist hingepiina, mida 6 aastat läbi elasin. Vahepeal sain ka kaaslase, kui ad ravi olin lõpetanud, aga nüüd meeleheide, et seisund nii käest läks ja et katsetan oma ülitundliku organismiga jälle seda keemiat. Kunagi neid ikka väga palju piineldes katsetatud. Tean, et harjutused ka abistavad, aga sellises seisundis on praegu kõik väga raske juba. Ma pingutaks ja prooviks ise ka rohkem, aga see jube kiire südametöö ja jõuetus ei lase püsti ka enam olla. Lisaks nagu mürgitusseisundi tunne kehas. Millist keskteed ravimitest soovitaksite, mis raviks ärevust ja millel pole nii tugevat mõju intiimelule?
Praegu on nagu sein ees juba(

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sellest seisundist on muidugi võimalik välja tulla ja tulebki tulla.
Koostöö psühhiaatriga. Arstirohtudest üksi ei aita, kindlasti harjutused, elukorralduse muutused. Päevik aitab õigele rajale ja seal püsimisele tublisti kaasa.
Tervisemaja soovitused minu raamatust "Väljavalitu" on suureks kasuks. Intiimelu edendamiseks on ka väga head rohud olemas. Koostöö psühhiaatriga.
Harjutamine teeb tugevaks, rõõmsaks, enesekindlaks.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet