Depressioon või isiksusehäire 02.12.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Juba mitu aastat tagasi, varases teismeeas, tekkisid mul depressioonilaadsed sümptomid: huvipuudus, emotsionaalne külmus, kõrgenenud väsitavus jne. Vanemad arvasid, et tegemist on mööduva nähtuse või isiksuse eripäraga ning nii jäi probleem pikk aega sinnapaika. Vahetult enne täisealiseks saamist otsustasime perega siiski, et peaksin psühhiaatri poole pöörduma ning selle tagajärjel diagnoositi mul depressioon.
Olen nüüd paar aastat antidepressante võtnud, kuid olukord ei ole iseenesest suurel määral muutunud. Suurem kurvameelsus ja sundmõtted on nüüd küll kontrolli alla saadud, kuid sellest hoolimata ei suudan ma väga harva tunda tõelist rõõmu ükskõik millest. Alustasin hiljuti psühholoogia õppimist ning selle käigus avastasin, et minu käitumine meenutab väga tugevasti skisoidse isiksusega inimese oma. Mul esineb emotsionaalset külmust, ma ei suuda tundeid väljendada, eelistan üksindust, puuduvad lähedased sõbrad, kuid kuna ma tunnen emotsionaalse läheduse suhtes suurt ebamugavust, ei soovigi ma lähedasi suhteid luua, ning puhul esineb ka kindlasti liigne enesessesüüvimine ja fantaseerimine.
Minu küsimus seisnebki selles, et kuidas aru saada, kas tegemist on depressiooni ja tugevalt introvertse isiksusega või skisoidse isiksusehäirega. Psühhiaater pole ise isiksusehäire ideed välja pakkunud ning ma ise ei ole seda veel jutuks võtnud, sest sisimas on ikka veel väike kahtlus, kas tegemist pole lihtsalt kerge hüpohondriaga. Tahaks enne teada, mitu isiksusehäire sümptomit peaks üldse ilmnema, enne kui häire diagnoosimine oleks üldse mõeldav.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isikupäraseid isiksuseomadusi on igal inimesel, aga see ei ole veel häire, isiksusehäire. Häire on see alles siis, kui ta häirib, so me ei suuda enda omapära enda plussina, ainulaadsusena esile tuua, rakendada. Seega - tuleb olla ISE, leida endas see Mina ja seda siis enda hvides rakendada. Mõni peab kaua yoga-harjutusi tegema, et "skisoidses" rahus filosfeerida ja omi mõtteid-loomingut teha.
Kurvameelsus-rõõmsameelsus on samuti individuaalne. Kui see depressiivsus häirib, siis ravida (AD, psühhoregulatsioon, harjutused, "uued prillid"), AD-st üksi ei piisa ja olen seda sadu kordi kirjutanud. vt. varasemai´d soovitusi, vt. minu raamatust "Väljavalitu" ja selle abil saad ka endas rohkem selgusele.
Inimene, keskkond ja nendevaheline suhe peavad olema tasakaalus ja meie individuaalse hästi esile tooma. Neid kolme annab ka mõjutada (ennast ja suhtumist muuta-kujundada, keskkonda valida või isegi veidi muuta).
Leiad oma raja, õnneraja, Väljavalitu!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet