Psüühiliselt vägivaldse käitumisega naisterahvas 26.11.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp dr.Ennet!
Palun abi ja nõuannet, kuidas käituda ja mõjutada pideva vaimse vägivaldse käitumise tunnustega naisterahvast. Kuidas ühes peres rahus elamiseks peaksid pere liikmed ja vanavanemad käituma.
Naisterahvas hoiab pidevalt oma näägutamistega, asjatute süüdistamistega, vaikimistega, valetamistega, hoolimatusega pinges kogu peret. Peres on laps, kes on ema tohutu psüühilise surve all. Laps ei tohi ilma ema loata teha ühtegi liigutust. Kohutav on pealt vaadata, kuidas ema lõugab lapse peale, viib lapse psüühiliselt šokiseisundisse, kus laps on hingest kinni ja lämbumas.
Juba eelnevalt tekitatud pingelises olukorras, õnnestus tal mind tasakaalust välja viia alusetu nõudmisega raha kasutamise kohta (üksikasju ei kirjelda). Peres tekkis tüli, mis tõi palju pahandust. Tasakaalust olid välja viidud kogu pere liikmed. Tasakaal pole veel taastunud.
Minu palve: kas on kuskil õpetust või nõuannet, mida saaks kasutada sellise inimesega ühes peres elamiseks, et säilitada rahu
ja koostöö meel.
Suureks põhjuseks pean praegust rasket rahalist olukorda, kui pere liikmed küsisid aru selle naisterahva poolt tehtud arutute, perega läbirääkimata tema poolt tehtud kulutuste kohta. Tulemuseks oli suur tüli.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Närvilisusel on nii välised (keskkonna) kui ka sisemised (tervise iseärasused-eelsoodumuslikud) põhjused.
Kas on tal töökoorem suur kanda? Kas võlakoorem tekitab meeleoluhäireid-pingeid, mis ei ühti meie üldriikliku optimismiga? Kas mõni kehaline tervisemure ei tekita mitte ka vaimseid pingeid-häireid?
Küsimusi palju ja lahendite andmine keeruline.
Perearst-lastearst peaks oma sõna ütlema Lapse tervisest lähtudes!
Perearst peaks ka teda tervisekontrolli kutsuma ja teda omapoolselt aitama!
Kodus närvilisusega mitte kaasa minna, sest teine pool on ju ülierutunud ja seetõttu mitte adekvaatne. Rahulik õhkkond rahustab. Tema ju lähedaste peal end maandabki, mujal ta seda teha ei saaks.
Sellised on esialgsed mõtted.
Kannatlikkust ja tegutsege.
Olukorra muutmine vajab ju millegi muutmist!
Jüri O.-M. Ennet