Bipolaarne häire? 10.11.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mitmed lähedased on mulle öelnud, et peaksin abi otsima, kuna on mu pärast väga mures. Olen depressiooniga maadelnud 10 aastat. Esinevad ka ärevus- ja paanikahood. Olen ravinud antidepressantidega, teen umbes 2-3 aasta tagant 6-kuuse AD ravi.
Viimasel ajal ei kannata mu laps ega mees mind enam välja. Mõnedel päevadel istun apaatselt ja vahin tühja kohta, ei suuda ühestki tegevusest rõõmu leida. Mõnikord ütlen mehele, et ei tunne tema vastu mitte midagi ning soovin omaette olla. Ja siis mõne päeva pärast ei suuda jälle oma mehest eemal olla. Süüdistan kõiges meest, kuigi tema pole milleski süüdi.

Teistel päevadel karjun lapse peale, ärritun iga asja peale, kuigi otsest põhjust ei ole.

Nüüd olen endale pähe võtnud, et olen paks, kuigi tegelikult normaalkaalus. Mõnikord õgin ja oksendan, teistel päevadel jälle piitsutan end. Kirjutan endale külmkapile kirju stiilis "vaata peeglisse, vana paks orikas"

Niimoodi kirja pannes tundub täitsa veider, et olen üldse sedasi käitunud. Teen oma lähedaste elu võimatuks. Mis mul viga on, kas algav vaimuhaigus?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Parasjagu väsimust. Puhkerežiim korda. Parasjagu närvipingeid ja depressiooni. Jalutuskäigud ja minu Palve-Meditatsioon - aitab liigsest pingest vabaneda. Toitumisel tempo maha ja kordades rohkem mäluda - sööte seega vähem, rahustab. Lapsega Mängida, Suhelda, Laulda. Õppides teisi (Laps, Abikaasa) kiitma, õpime ka ennast kiitma (kehakeelega, sõnaga, mõttega). Mina soovin igal hommikul ja õhtul mõttes kõigile lähedastele häid soove, siis algab päev ja õhtul öö.
Head tegutsemist!
Jüri O.-M. Ennet