Mälulüngad, keskendumisraskused 07.11.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist.
Mul on tekkinud selline probleem, et viimasel ajal tekivad mul mälulüngad nt. tihtipeale kui ma kuhugi lähen või teen midagi, siis keset seda tegevust või liikumist ma alles avastan ennast, et ma olen järsku seda tegema asunud, kusjuures need tegevused on tavaliselt healoomulised ehk siis need, mida ma peakski tegema, kuid lihtsalt see häirib nii väga, kui ma järsku avastan ennast mingist ainetunnist või kui ma näiteks laval olles (tegelen muusikaga) avastan, et ma olen hetkel rahva ees ja mängin nendele pilli. Aga on olnud ka kummalisi juhtumeid nt. kui peale tualetist tulemist kätepesu asemel hoopis kogemata hambaid hakkasin pesema. Justkui mõtted oleksid kogu aeg kuskil mujal ning keha tegutseks kui alateadvusega. Ka keskenduda infole on raske.
Esimesed sellised juhtumid tekkisid mul umb. pool aastat tagasi, kui koolist koju jõudes mäletasin küll, mis teed pidi ma koju tulin, kuid väga häguselt, kuidas ma tulin (seda on kuidagi raske seletada). Ning ka suvevaheajal oli see päris tihe. Ise arvasin, et asi võib selles olla, et olen harjunud üleüldise pingega nagu nt. eelmine kooliaasta möödus mul nii, et ma olin hommikul 8 - keskmiselt kella 8-9 koolis ja pidevas tegevuses ning sp süüdistasin kõike pingelanguses ja tegevusetuses, kuid nüüd on uus kooliaasta ning need esinevad siiani.
Kas tegu võib olla magamatuse ja väsimusega, stressiga?
Parimate soovidega,
K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Viimasel ajal tekivad mul mälulüngad
- väikesed mälulüngad on aegajalt kõigil, eriti väsimuse korral, aga ka siis, kui mitut asja samaegselt püüame teha. Mälu annab treenida, tähelepanu annab paremaks muuta. Minu Palve-meditatsiooni esimene samm parandab aju verevarustust, ka selleläbi mälu.
Kas tegu võib olla magamatuse ja väsimusega, stressiga?
- see ongi sinul põhiprobleemiks - vajad korralikumat puhkust. Tööd-tegemised tuleb tähtsuse järjekorda panna ja need siis ükshaaval ette võtta. leida aega jalutamiseks või kergeks sportlikuks tegevuseks.
Sellest alusta. Kõik saab korda!
Head harjutamist ja puhkamist.
Jüri O.-M. Ennet