Lapse käitumine 02.08.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on kaks tütart. Esimene on 2,5 aastane ja teine on 9-kuune!
Mure on selline, et vanem laps kogu aeg kiusab väiksemat, ei lase tugede najal kõndida- lükkab maha, mõnikord lihtsalt seisab tal ees ja kisendab, võtab mängusju käest ära, kui näeb õe käes, ja üldse on hästi kiuslik, kogu aeg nagu ärritatud ja isegi agressiivne. Ei oska öelda, millest see tuleb, võib-olla on lihtsalt armukade, aga enam ei taha seda eriti uskuda! Ise olen suhteliselt rahulik ja üritanud küll rääkida ja olen ka nurka pannud, karistanud! Ta saab hästi aru, kui keelan, aga lihtsalt ei tee välja. Kõik, mida ütlen, teeb vastupidiselt. Muidu on hea laps, aga kui õega koos on,on lihtsalt võimatu. Mida teha? Kuidas panna ta aru saama, et nii ei tohi teha ?? Kas peaks külastama äkki arsti? Või on olemas mingeid rahusteid, mis aitaks?? Ei oska enam midagi mõelda..

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Armukadedus on üheks põhjuseks. Väiksem laps saab rohkem (kui saab) tähelepanu-tegelemist ja suurem märkab-tunnetab seda kõigi oma rakkudega. Heaga suheldes saab rohkem kui karistamise-nurgaga. Suurem laps oma abiliseks meelitada, siis üheskoos juba tema abiga saab väiksemat kasvatada. Need lähenemised aitavad. Aega on ka veidi vaja, kannatlikkust.
Vajadusel lastepsühhiaater.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet