Kas minu arusaam on ikka õige ??? 18.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen oma elus keerukatest aegadest läbi tulnud ja nüüd juba pikemat aega naudin kogu oma elu ja tegevusi, aga....
Ühtäkki on minu eluteele tulnud ridamisi sarnaste probleemidega inimesi,
ja see on juba päris kummaline, et neid aina lisandub. 1 aasta jooksul on mu lähedaste ja tuttavate või sõprade hulgas tekkinud 5 psühhiaatriliste probleemidega murelast -ärevuse häired, inimeste kartus, üksinduse hirm, surma hirm ja ikka raskel kujul. intelligentsete inimestena nad ei julgenud ka kurta, rääkida kõigest. Alul ma ei teadnud sest haigusest midagi, aga sain aru, et asi on väga nihu. Otsisin infi internetist ja olin siis lõpuks kindel, millega tegu. Nüüd sain ääri-veeri inimest suunata, et ta arstilt abi otsima läheks. Enamus on olnud hiljem väga tänulikud, üks siiski mitte ja tekitab oma süüdimatu käitumisega palju probleeme.
Ma saan aru, et inimest, kes ise end aidata ei taha - ei saagi aidata ja katsun distantseeruda sest olukorrast enese ja oma pere säästmiseks. Ometi on mul süütunne, sest ega ta ikka ei adu, kui segi ta on. Kust läheb küll see piir ükskõiksuse ja abi andmise vajaduse vahel??
Lisaks eile sain veel ühe sarnase kõne- see juba hirmutab mind.
paneb küsima mis toimub? Ok, see inimene oli teadlik, et see teema on mulle tuttav ja sellepärast julges pöörduda ja ta otsib ise abi.
MA ei ole arst ega pane diagnoose, aga ometi tegelen terve aasta ühe teemaga. See ei ole tavaline ega ka minu meelest normaalne. Kuigi nad on mu tutvusringist, ei tunne nad otseselt üksteist, et selline "epideemia" ise vallandada. Nüüd ma siin mõtlen, et olen siis mina selle epideemia autor või suureks mõtleja??? Vajaksin pisut kõrvalist arvamust sellest olukorrast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimestel on erinevad Võimed. Teil ilmselt empaatiat ja rahustavat olemust piisavalt, et teistelegi välja paistab ja andmiseks jagub. Kui süda lubab ja soovitab aidata, siis oma võimete tasandil kindlasti aidata. Kui asi nõuab kellegi teise valdkonna Võimeid, spetsialisti abi, siis julgelt ta sellele suunale juhatada. Sisehääl meis paneb selle tegevuskava paika. Enda minaga ei tohi pahuksisse minna.
Anda saab seda, mida endal on ja seda peab endasse aegajalt ka juurde hankima - andmisrõõmuga.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet