Hirm enese tutvustamise ees 15.07.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp. Jüri Ennet

Esiteks Suured tänud Teile, et Te vastate siin väga paljude inimeste muredele. Sellest on kindlasti palju abi kõigile!

Mul on mure, aga ma ei tea, kuidas seda kutsutakse. Mul on hirm on nime ütlemise ees. Ükskõik kuhu ma ka lähen, esimesena ma alati mõtlen, äkki ma pean oma nime ütlema. See hirm on umbes 2 aastat olnud. Kui vahepeal kuskil pean ikkagi nime ütlema, siis kuidagi saan hakkama(hingeldades, ärevuses.) Ja selles samas olukorras tekib situatsioonipaanika(ärevus, hirm, värisemine, tundlikkus, ebakindlus.). Kui olukord on möödas, jään rahulikuks uuesti. Muidu ärevust niisama ei ole üldse, samuti ka paanikat ei esine üldse. Välja arvatud siis, kui ma tean, et pean oma nime ütlema või tutvustama end kuskil. Mul nagu oleks mingi foobia enda tutvustamise ees ja nime ütlemise ees. Olen kaua võidelnud ka sotsiaalfoobia vastu. Olen sellest põhiliselt üle saanud, aga enese tutvustamise ja oma nime ütlemise hirmust pole üle saanud. Nii raske on kuskil ennast tutvustada või nime öelda, samas niisama rääkimine(kasvõi võõraga) on aga väga kerge.
Selline irratsionaalne hirm - tean, et ei tohiks tegelt ju karta ja polegi midagi karta, eriti mingi lihtsalt nime ütlemist või enda tutvustamist, aga samas ei saa ikkagi sellest hirmust lahti/vabaks.
Muidu olen korralik, ei suitseta, ei joo. Teen õhtuti enne magamaminekut Teie psühhoregulatsiooni(rahustab, võtab pinged maha.) Vahest ka mediteerin (sammuti mõjub üli rahustavalt). Trenni ja puhkereziim on paigas. Elusihid teada.
Ainuke asi ongi see situatsioonipaanika(ehk siis kindlas ühes situatsioonis tekib ärevus, südamepekslemine, ebakindlus, paanika.) Sooviks teada saada, mis on sellise hirmu nimi, kui sa kardad oma nime öelda? Või ennast tutvustada? Ma ei tea siiani ühtegi inimest, kellel oleks sellist hirmu. Selline hirm/foobia teeb lihtsalt elamise raskemaks, kurnab seesmiselt ja takistab loomulikku elu kulgemist.

Ma ei sooviks ravimeid, kuna mul ju ei ole seda pidevalt ega kogu aeg. See on kindlas teatud situatsioonis. Aga sooviksin teada saada, mis hirm see on selline? Kuidas õppida sellega toime tulema? Kas saab sellest täielikult vabaneda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Harjutamine teeb meistriks. Peegli ees olles: Minu nimi on... olen enesekindel ja rahulik, väga rahulik. Üksi olles saab sellise ütlemise kuuldavalt öelda, muudes olukordades - mõtteliselt.
ideomotoorne harjutus: mugav iseasend, lõõgastumine ja siis kujutlus, et ... seltskonda minnes või üksikisikuga kohtudes ütled oma nime. Minu nimi on....Kuidas sinu/teie nimi on... vastavalt olukorrale.
Nii see Meister kasvab.
Päevik aitab end kujundada, muuta.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet