Vägivald 14.06.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! olen läinud üle piiri. Olen olnud suhtes poolteist aastat, 2 nädalat tagasi abiellusime. Probleemiks on vägivald. Olen oma naist kolmel korral rusikaga löönud. Need on juhtunud just siis kui olen tarvitanud alkoholi. Kaine peaga pole mul seda tahtmist olnud. Kui me oleme kuskil seltskonnas, siis kui olen ka napsutanud, siis olen ma vägagi armukade. Ma ei tahakski, et mu naine kellegi teisega suhtlebki, aga see pole tegelt normaalne... aasta tagasi meil tuli üks paus sisse, mis kestis umbes nii poolteist kuud. Ta leidis endale hetkeks kellegi teise, aga olin oma naisega igapäevases suhtes, helistasime alati, kui aega oli... see tegi haiget, kui kuulsin, et neil sujub kõik hästi. Olin teda peaaegu unustamas, aga kui ühelpäeval kõik muutus ja sain ta taas endale.. See uus oli teda sellel ajal petnud, kui nad koos olid.. oleme olnud sellest ajast saadik enam-vähem õnnelikult koos.. elame juba pea aasta aega kooselu ja see sujub hästi...vahel on natuke erimeelsusi ja halbu päevi, aga seda juhtub ka paremates suhetes. Antud hetkel ma enam ei suudaks seda üle elada, kui ta jälle peaks midagi niisugust tegema. Ma kardan seda ja olengi sellepärast veidi närviline. Ma nagu ei usaldaks teda peaaegu üldse.. kui samas väga tahaks, et see oleks olemas... ma ei usalda teda mu enda sõprade juurde, kuna kardan teda kaotada...tänase päevani olen ennast kätte võtnud ja püüan end parandada. Jätan alkoholi joomise maha ja ei tõsta enam mitte kunagi oma naise vastu kätt.. Olen seda talle varem lubanud, aga ikkagi see juhtus, aga viimane kord oli liiast. Hingevalu ja süümekad on, mõnikord ei saa öösiti magada, mõnikord valan pisaraid... Tahaksin, et ta andestaks, aga see ei saa kerge olema... elame ikka ühe sama katuse all, aga pole enam nii koos kui olime, siis kui neid löömisi veel polnud... mõnikord ma mõtlen, et see abiellumine oli liiast, et nüüd kõik nii toimub ja juhtub, aga vähemalt ma proovin ja üritan end kokku võtta ja hakata normaalseks meheks. On vähemalt mille nimel pingutada, et mul on abikaasa ja keda ma mitte ei tahaks kaotada...

Olen vägagi tänulik, kui suudaksite mind kuhugipoole pöörduda või abi anda...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) ...juhtunud just siis kui olen tarvitanud alkoholi. Kaine peaga pole mul seda tahtmist olnud.
Tarkusetera nr. üks - täieline karskus. Kui viinapudel armsam, siis enne lahutage ära. Viinaga te lähisuhtes kaugele ei jõua, isiksus on teil Selline ja võibolla (ma ju teie lugu ei tea) on väike Viinakuradikene teil juba ajukäärus pesitsemas?
2) ...olen ma vägagi armukade.
Armukadedus ja vägivald on alkoholismi üheks oluliseks tunnuseks. Juhul kui seda alko-kuradikest veel ei ole, siis viinaselt need tunnustähed lõõvad suurelt lõkkele. Suurelt.
3) ...Antud hetkel ma enam ei suudaks seda üle elada, kui ta jälle peaks midagi niisugust tegema.
Isiklik eeskuju ja andumus, andmise rõõm. Lähisuhe ei ole ju turumajandus - raha sulle, kurgid mulle. Teil on suhe ja ühisosa, mis teid koos hoiab. On suhe, suhtumine, andmiserõõm, mitte omand.
4) ...Olen seda talle varem lubanud, aga ikkagi see juhtus, aga viimane kord oli liiast.
Lubamine ei maksa, maksab TEGU! 5-6 kuine TEGU muudab nii teie kui ka tema enesekindlust, usku teie suhtesse, annab uue kvaliteedi.
5) Korralik töö- ja puhkerežiim, siis on inimene rahulikum. Minu Palve-Meditatsiooni harjutus, siis on inimene rahulikum. Temaga koos sportlikke harrastusi teha, siis olete mõlemad rahulikumad.
6) vt. minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja soovitusi - ja praktiseeri.
Parimat teile mõlemile!
Jüri O.-M. Ennet