Ravimite pikaajaline võtmine 12.06.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 36 a. mees, kõrgharidusega õpetaja. 23-24 a. ülikooli ajal haigestusin skisofreeniasse (täpsem diagnoos oli vist "paranoidne skisofreenia"). 25-26 a. hakkasin võtma ravimit Zyprexa (praegu Olanzapin Actavis). Seega olen seda ravimit võtnud juba 10 aastat. Siiani on kõik olnud korras. Vereanalüüsid ilusad ja tööga saan ka hästi hakkama. Kuid viimasel ajal on mind hakanud painama üks küsimus- KUIDAS MÕJUB OLANZAPIN ACTAVIS PIKAAJALISEL VÕTMISEL AJULE/ORGANISMILE? Teatavasti on ju skisofreenia dopamiini ja teiste virgatsainete regulatsiooni häire. Olen lugenud, et see ravim peaks blokeerima dopamiini retseptoreid.
Sooviksin lähemal ajal perekonda luua. KAS SELLE RAVIMI VÕTMINE VÕIB OLLA TAKISTUSEKS PERE LOOMISEL ? Ehk KAS MUL ON LOOTUST ELADA NÄITEKS 65-AASTASEKS, KUI PEAN IGAL ÕHTUL VÕTMA 10 mg OLANZAPINI ?
KAS SELLE RAVIMI PIKAAJALINE (20-30 a.) tarvitamine on OHUTU ?
Elan väga tervislikult- ei suitseta, alkoholi tarbin minimaalselt, teen regulaarselt sporti.
KAS MUL ON KÄESOLEVA RAVISKEEMI JÄRGI JA SPORDIGA TEGELEDES (et ei tekiks kardiovaskulaarseid hädasid) lootust elada PENSIONIEANI ?
Minuga tegelev psühhiaater arvab, et lähema 5 aasta jooksul ei saa ravimit ära jätta sest haigus on küll minu puhul leebe, kuid kipub krooniliseks muutuma.
KAS ON LOOTUST, ET SKISOFREENIA RAVIMISEL LEITAKSE TULEVIKUS MEETOD, MIS VÕIMALDAB INIMESE TÄIELIKULT TERVEKS RAVIDA, ILMA ET PEAKS KOGU ELU RAVIMEID VÕTMA ?

tänades,
elukutselt õpetaja

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kuna olete töövõimeline, tulete eluga hästi toime, siis - ravim on õige ja annus ka. Iga 3-5 aasta tagant tulevad järjest ka uued psühhofarmakonid ja seega nende retseptorite "teise nurga alt" mõjutamise võimalused. Nii ühe kui ka teise "nurga alt" võite elada üle 100 aasta vanuseks ja teha kõrge vanuseni kvaliteetset vaimutööd.
Järglaste osas on aga enda suguseltsi "koormatus" 3-4 põlve ja abikaasa oma teatud tähtsusega. Sugurakkude ühinemisel jällegi kelle geneetiline pilt domineerima jääb. Skisofreenia pärilikke haiguste rühma ei kuulu. Tervislikud elukombed kindlasti väga soovitatavad.
A. Schopenhaueri esivanemate hulgas oli hulgi vaimuhäireid, aga see ei seganud maailmakuulsa Mõtleja elu ja loomingut.
Mõjutada ja muuta seda, mida oskame, mida suudame! - see olgu meie sõjahüüd. Konkreetsemalt ei oska teile praegu rohkem öelda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Ravimite koosmõju

Tere!
Minu perearst on kirjutanud unepuuduse ja ärevuhäirete raviks erinevaid ravimeid. Sooviksin uurida, milline on Teie hinnangul koosmõju kui tarbida samaaegselt ravimeid Kventiax 25mg (õhtuti) ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Nende ravimite sellise skeemi järgi võtmine - sobib.
Tablettide võtmisest üksi on vähe, vajalik on teha ka harjutusi, elurežiimi muuta.
vt minu raamat Ennet "Psühhiaater" (ilmus aastavahetusel), ...

Loe edasi

Argofani ja Pragiola ravimite lõpetamine

Tere!

Pöörduksin selle küsimusega oma psühhiaatri poole, kuid tal juhtus õnnetus ning viibib pikemat aega haiguslehel. Meil oli temaga eelnevalt juttu ravikuuri muutmisest, et ravimite võtmine ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tabletid on vaid abivahendid, harjutused ja uus eluviis, uued väärtushinnangud elus on põhiline.
Ravimite alandamise tempo paneb paika enesetunne. Nädal ja pool annust alla, nädal ja pool.
Harjutused! ...

Loe edasi

Probleem suhtes ja antidepressandid

Tere Doktor

Selline küsimus, et sõbral( vanus 53) tekkisid uneprobleemid ja ärevushäired. Pöördusime minu algatusel suvel psühhiaatri poole, kes kirjutas talle antidepressandid nii päevaks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressiooni ja stressi korral on ka seksuaalsus depressioonid.

Ravimisel ainult arstirohust ei piisa - vajalikud on harjutused (vt. varasemad soovitused, loe ja rakenda minu rmt-s "Väljavalitu" ...

Loe edasi

seroquel

kas tõsi on see ,et see ravimine kasutatakse ka neurasteenia ravimiks? või millised ravimised võiks olema kasutamiseks paremaks üldjuhul?/tahaks teada saada ka teie arvamus,nagu"teine arvamus".Tänan.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Igal haigusel on oma nägu, erinevatel indiviididel avaldub see erinevalt. Ja ravimisel on ka seetõttu mitmeid-mitmeid võimalusi nii ravimite valikul kui ka ravimi annuse määramisel. Ühe annusega sobib ...

Loe edasi

Ravimite mõju lootele

Tere!
Kas ja milliseid kahjustusi võivad lapsele põhjustada raseduse esimestel nädalatel kasutatud 100 mg lamotrigiini+ 5 mg levosiini?
Tänan!

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Iga raseduse korral on vajalik kohe kohtuda nii oma arstiga-psühhiaatriga kui ka naistearstiga. Edasine igasugune ravimi võtmine või mitte-võtmine sõltub juba nende tohtrite "ütlungist", soovitustest. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: